Trwa ładowanie proszę czekać ...

Możesz zapobiec tym przedwczesnym awariom łożysk

7 lipca 2021

Przedwczesna awaria łożyska jest jednym z największych problemów, z jakimi boryka się wiele branż podczas eksploatacji swoich maszyn i urządzeń. Te wczesne awarie stanowią ból głowy dla wielu, ponieważ prowadzą do zwiększenia czasu przestoju maszyny, a ostatecznie powodują ogólną stratę w kosztach operacyjnych. W rzeczywistości jednak większości tych awarii można łatwo zapobiec, przyjmując najlepsze praktyki w zakresie konserwacji łożysk. Według SKF, istnieją 4 czynniki, które przyczyniają się do tych przedwczesnych awarii:

16% Słabe pasowanie

Złe pasowanie odpowiada za około 16% wszystkich przedwczesnych awarii łożysk, często spowodowanych brutalną siłą i nieświadomością dostępności właściwych narzędzi do pasowania. Poszczególne instalacje mogą wymagać mechanicznych, hydraulicznych lub cieplnych metod montażu i demontażu, aby zapewnić prawidłowy i skuteczny montaż lub demontaż. Zły montaż łożysk może kosztować użytkownika, dlatego bardzo ważne jest, aby montaż był wykonywany w sposób profesjonalny. Warto również zaznaczyć, że złe pasowanie nie ogranicza się tylko do łożysk, wyosiowanie i dopasowanie oprawy i wału jest również kluczowym elementem w określaniu cyklu życia łożysk.

36% Słabe smarowanie

Niewłaściwe praktyki smarowania są odpowiedzialne za 36% wczesnych awarii łożysk. Nieuchronnie, każde łożysko, któremu brakuje odpowiedniego smarowania, zatrze się przed osiągnięciem swojego naturalnego limitu zmęczenia. Ponieważ łożyska są zwykle umieszczane w maszynach, do których jest ograniczony dostęp, zaniedbanie smarowania w tym obszarze dodatkowo potęguje problem.

14% Zanieczyszczenie

Łożysko to precyzyjny element, który może działać wydajnie tylko wtedy, gdy zarówno łożysko, jak i jego środki smarne są całkowicie odizolowane od zanieczyszczeń. Około 14% wszystkich przedwczesnych zatarć łożysk wynika z problemów związanych z zanieczyszczeniami. Co więcej, łożyska pracujące w trudnych warunkach są szczególnie podatne na zanieczyszczenia, ponieważ są narażone na działanie substancji takich jak kurz, substancje chemiczne i inne cząsteczki.

smar

Razem, niewłaściwe zastosowanie środka smarnego i zanieczyszczenie stanowią połowę odsetka przedwczesnych awarii łożysk, a przyczynom tym można łatwo zapobiec poprzez wdrożenie skutecznego systemu smarowania; stosowanie zalecanych smarów, narzędzi i technik, które pomagają znacznie skrócić czas przestoju maszyny.

34% Zmęczenie

Nagła lub niespodziewana awaria jest jedną z najbardziej niepokojących sytuacji, jakie mogą spotkać operację. Dzieje się tak, gdy maszyny są przeciążone, zaniedbane lub nieprawidłowo serwisowane, gdzie łożyska ponoszą szkodliwe skutki, co powoduje 34% wszystkich przedwczesnych awarii łożysk, dlatego też konserwacja reaktywna nie jest najlepszym pomysłem dla Twojej strategii konserwacji łożysk. Można jednak uniknąć tego spotkania, ponieważ zaniedbane lub nadmiernie obciążone łożyska sygnalizują wczesne sygnały ostrzegawcze, które można wykryć i zinterpretować za pomocą sprzętu do monitorowania stanu. Na dłuższą metę najlepiej jest zaplanować program konserwacji, aby zapobiec wszelkim nieprzewidywalnym awariom w przyszłości. Aby lepiej zrozumieć różne programy konserwacji, można przeczytać więcej o różnicach między konserwacją predykcyjną i zapobiegawczą oraz ich korzyściach, a także o tym, że konserwacja proaktywna może być najbardziej kompleksowym programem konserwacji.