Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rzeczy, które warto wiedzieć o obróbce elektroerozyjnej

16 czerwca 2021

EDM lub obróbka iskrowa może wykorzystywać druty mosiężne lub elektrody do obróbki elektroerozyjnej. Proces ten tworzy iskry, które są emitowane przez elektrody lub druty. Powoduje on erozję niektórych materiałów do produkcji określonych części maszyn, samochodów i urządzeń.

Elektrodrążarki elektroerozyjne mają wiele funkcji. Mogą one odzwierciedlać kształty elektrod i tworzyć z nich pożądane akcesoria, a także mogą wykonywać otwory startowe dla drutów do obróbki elektroerozyjnej. Obróbka elektroerozyjna jest procesem wytwarzania, który usuwa niektóre materiały z obrabianego przedmiotu. Usuwanie polega na serii wyładowań z udziałem prądu i elektrody z cieczą dielektryczną oddzielającą napięcie.

Jeden z elektrod jest nazywany narzędziem, podczas gdy drugi jest znany jako przedmiot obrabiany. Proces ten będzie zależał od tego, czy te dwa elementy nie będą się ze sobą stykać. Kiedy operatorzy zwiększają napięcie pomiędzy nimi, zwiększa się również natężenie pola elektrycznego. Spowoduje to ciekły dielektryczny podział, w którym materiały są usuwane z elektrod.

Gdy napięcie przestanie działać, cząstki stałe zostaną usunięte, a właściwości izolacyjne dielektryka zostaną przywrócone. Gdy nowa ciecz jest dodawana do elektrody wejściowej, może nastąpić płukanie. Po przepływie prądu, napięcia mogą być przywrócone do ich pierwotnego stanu, zanim się zepsuły. Nowy płyn dielektryczny jest potrzebny do powtórzenia tego samego cyklu.

obróbka

Spojrzenie w historię tego procesu

N. I. i B. R. Lazarenko byli dwaj rosyjscy naukowcy, którzy mieli za zadanie zrobić dochodzenie, które obejmuje erozję wolframu z powodu iskier. Nie udało im się na ich zadanie, aby zapobiec całkowitej erozji. Jednak odkryli, że zadanie obejmowało bardziej kontrolowane środowisko w kontaktach elektrycznych wolframu, jeśli są one zanurzone w płynie dielektrycznym. Możesz wiedzieć więcej o płynie dielektrycznym po kliknięciu tutaj.

To jest początek wynalazku EDM obróbki używane do pracy z wolframu i innych materiałów, które okazują się trudne do pracy z. Pierwsze wynalazki były nazywane R-C-typy lub obwody rezystor-kondensator, i są one wykorzystywane do ładowania elektrod.

W tym samym czasie, amerykańskie zespoły, takie jak Jack Beaver, Harold Stark, Victor Harding, i inni opracowali nowy rodzaj obróbki do usuwania kranów odlewów aluminiowych i złamanych wierteł. Początkowo urządzenia te służyły do wytrawiania narzędzi, ale nie odniosły większego sukcesu. Mocniejsze jednostki były połączone z wymianą płynu i działały z automatycznym powtarzaniem iskry.

 

Zastosowania obróbki elektroerozyjnej

EDM ma wiele zastosowań, w tym wypalanie metali przewodzących prąd elektryczny. Proces ten odbywa się bez dodatkowego obciążenia fizycznego, jakie występuje w innych rodzajach obróbki. Poprawia to procedury kształtowania i cięcia i precyzyjnie uzyskać to, co producenci chcą w swoich materiałach. Niektóre z ich typowych zastosowań obejmują następujące elementy:

1) Die Making

Narzędzia takie jak matryce kształtują lub tną materiały i tworzą z nich stałe produkty. Elektrodrążarki są wykorzystywane do tworzenia narzędzi niezależnie od kształtów i rozmiarów, które potrzebują są wystarczająco powszechne.

2) Dokonywanie form

Formy to miejsca, w których ciecze i inne substancje są kształtowane do pożądanej formy. Głębokość i wymiar formy może być idealnie osiągnięty z pomocą EDM.

3) Wiertła do małych otworów

Bez pomocy EDM, wiercenie i tworzenie małych otworów może być trudnym procesem. Zdolność tej metody do odtwarzania mniejszych kształtów sprawia, że jest to idealny sposób na wiercenie mniejszych rozmiarów, które można osiągnąć w krótkim czasie.

 

Ogólne informacje

EDM to metoda, która wykorzystuje twarde materiały i inne, w których trudno jest wywiercić otwory tradycyjnymi metodami. Maszyna pracuje z materiałami, które mogą przewodzić prąd, chociaż inni mogą odkryć, że mogą osiągnąć pracę używając ceramiki.

Jest to niekonwencjonalna grupa obróbki skrawaniem, która jest powszechnie zgrupowana w cięcie laserowe, cięcie strumieniem wody i obróbkę elektrochemiczną. Konwencjonalne są uważane za wiercenie, frezowanie, toczenie i szlifowanie, które wykorzystuje siły mechaniczne do kształtowania metali.

EDM jest jednym z podstawowych elementów w przemyśle produkcyjnym, który może produkować różne przedmioty w dużych ilościach. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak metale są zanurzone w cieczy izolacyjnej na wielu stronach i blogach w Internecie.