Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaka jest różnica między elektrodrążarką górnowrzecionową a drutową?

3 czerwca 2022

Obróbka elektroerozyjna jest popularna do uzyskiwania bardzo złożonych kształtów, które trudno jest obrabiać za pomocą frezowania. Doskonale sprawdza się także w różnych zastosowaniach twardych materiałów, takich jak tytan. EDM jest techniką wytwarzania nietrakcyjnego, w której do obróbki wykorzystuje się wyładowania elektryczne. Istnieją dwa rodzaje obróbki elektroerozyjnej: elektroerozyjna wgłębna i drutowa. W tym artykule omówimy różnice pomiędzy tymi dwoma procesami obróbki oraz wskażemy zastosowania, cechy i zalety każdego z nich.

Co to jest elektrodrążenie wgłębne?

Elektroerozyjna obróbka elektroerozyjna, czasami znana jako obróbka elektroerozyjna z taranem, obróbka elektroerozyjna objętościowa lub obróbka elektroerozyjna ubytkowa.

Obróbka elektroerozyjna wgłębna wymaga elektrod, płynu izolacyjnego i źródła zasilania. Źródło zasilania łączy elektrodę i przedmiot obrabiany. Iskra z tego połączenia tworzy kanał. W przeciwieństwie do obróbki elektroerozyjnej drutowej, obróbka elektroerozyjna wgłębna nie powoduje całkowitego przecięcia materiału. Dzięki temu nasi operatorzy mogą wytwarzać skomplikowane kształty. Jednocześnie nie powoduje to powstawania naprężeń w materiale. To sprawia, że jest to doskonały sposób na produkcję form wtryskowych i tłoczników.

W elektrodrążarkach zlewozmywakowych stosuje się elektrody i przedmioty obrabiane zanurzone w cieczach, takich jak olej lub woda dielektryczna. Do elektrod podłączone jest źródło zasilania, które wytwarza potencjał elektryczny pomiędzy tymi dwoma elementami, powodując przerwanie ciągłości w celu utworzenia kanału plazmowego i przeskoków iskry. Iskry z zasilacza pojawiają się zwykle jedna po drugiej.

W miarę jak iskry się tworzą, metal podstawowy zaczyna korodować, a elektrody obniżają się, powodując efekt "uderzenia" lub "zapadnięcia" w maszynie EDM. Po zakończeniu procesu i usunięciu każdej części metal bazowy zostaje poddany erozji w celu uzyskania określonego kształtu lub wzoru - podobnie jak w przypadku grawerowania. Maszyny EDM szybciej przetwarzają twarde metale, zapewniając firmom najwyższą wydajność w produkcji przemysłowej.

Co to jest elektrodrążenie drutowe?

Elektroerozyjna obróbka drutowa wykorzystuje pojedynczy cienki drut do cięcia grubego metalu w celu uzyskania precyzyjnych cięć i podziałów, które nie są możliwe w przypadku standardowych maszyn CNC. Podobnie jak w przypadku obróbki elektroerozyjnej ramowej, w obróbce elektroerozyjnej drutowej do cięcia metalu wykorzystuje się elektrody i iskry. Wykorzystując technologię erozji iskrowej, obróbka elektroerozyjna drutowa zanurza cięty element w dejonizowanej wodzie, a drut działa jak elektroda, wytwarzając iskrę, która zgrubia lub skrobie element do pożądanego kształtu bez kontaktu drutu z elementem. Automatyczne podawanie drutu zapewnia, że drut nigdy się nie zużywa, a cięcie jest spójne, co zapewnia powtarzalną dokładność.

Podczas obróbki elektroerozyjnej w linii cienki drut metalowy jest umieszczony między dwiema diamentowymi prowadnicami, jedną powyżej, a drugą poniżej przedmiotu obrabianego, i jest przesuwany wzdłuż osi X i Y zgodnie z poleceniami CNC. (Podobnie jak w innych procesach obróbki elektroerozyjnej, wyładowania elektryczne mogą powodować iskrzenie pomiędzy drutem a przedmiotem obrabianym, co może prowadzić do korozji przedmiotu obrabianego.

W procesie obróbki elektroerozyjnej drutem można stosować drut o bardzo małej średnicy (do 20 mikronów), co umożliwia wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć na obrabianym przedmiocie. Jednak, podobnie jak w przypadku obróbki elektroerozyjnej wgłębnej, powszechną praktyką jest rozpoczynanie od obróbki zgrubnej, a następnie wykańczającej.

Jaka jest różnica między elektrodrążarką wgłębną a drutową?

Prąd elektryczny jest używany do cięcia lub wypalania materiału przewodzącego prąd w obróbce elektroerozyjnej drutowej i w obróbce elektroerozyjnej stożkowej. W obu procesach elektroda nie ma kontaktu z obrabianym materiałem. W odróżnieniu od obróbki elektroerozyjnej drutowej, w przypadku obróbki elektroerozyjnej wgłębnej nie następuje całkowite przecięcie materiału (chyba że jest to wymagane), co daje szerszy zakres zastosowań, np. ślepe wgłębienia, cienkie ścianki lub przekroje poprzeczne. Ta wszechstronność sprawia, że obróbka elektroerozyjna wgłębna jest efektywną technologią dla tłoczników i zespołów form wtryskowych.

Zastosowania elektroerozyjnej i drutowej obróbki elektroerozyjnej

Obróbka elektroerozyjna wgłębna jest stosowana do wykonywania skomplikowanych wgłębień i dlatego jest szczególnie przydatna do produkcji matryc, tłoczników i innych form narzędziowych - zwłaszcza z twardych materiałów, takich jak stal narzędziowa. Pozwala ona również uzyskać ostre naroża wewnętrzne i głębokie żebra lepiej niż inne procesy obróbki.

Do typowych zastosowań elektroerozyjnej obróbki elektroerozyjnej należą:

 • Szybka matryca
 • produkcja form
 • Formy wtryskowe
 • formy
 • drobne szczegóły
 • ostre narożniki wewnętrzne
 • głębokie i cienkie żebra
 • ślepa wnęka
 • ślepy rowek
 • klin wewnętrzny

Elektrodrążenie drutowe jest często stosowane do cięcia bardzo grubych blach twardych, a nie do tradycyjnych procesów obróbki skrawaniem. Jest to popularny proces do produkcji stempli, narzędzi i matryc. Drutowa obróbka elektroerozyjna nie powoduje odkształceń części i zapewnia dobre wykończenie powierzchni.

Do typowych zastosowań WEDM należą:

 • blacha gruba
 • matryca do wyciskania
 • Stempel do wykrawania
 • Części samochodowe i lotnicze
 • Części o wąskiej tolerancji
 • Sprzęt medyczny i dentystyczny
 • Tam, gdzie niedopuszczalne są zadziory
 • Cienkie części, które mogą pęknąć podczas konwencjonalnej obróbki.

SANS Machining jest firmą specjalizującą się w prototypowaniu i produkcji niskoseryjnej, posiadającą doświadczenie we wszystkich formach obróbki skrawaniem. Zawsze możesz skontaktować się z naszymi inżynierami w celu uzyskania wsparcia technicznego, aby uzyskać jasne zrozumienie każdego etapu i funkcji.