Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jaka jest różnica między frezem walcowym czołowym a wpustowym?

31 maja 2022

Niektórzy ludzie nie potrafią odróżnić frezów walcowych od frezów do rowków wpustowych. Chociaż ich zastosowanie jest podobne w niektórych scenariuszach, nie oznacza to, że mogą się wzajemnie zastępować. Dziś przedstawię Wam popularnonaukową wiedzę na temat frezów czołowych i frezów do rowków wpustowych. Jaka jest różnica między nożami? Jak rozróżniać i stosować różne frezy końcowe?

Jaka jest różnica między frezem czołowym a frezem do rowków wpustowych?

1. Różne zastosowania

Frezy pionowe są używane do obróbki powierzchni płaskich lub cylindrycznych, a ich średnice zewnętrzne są stosunkowo luźne, natomiast frezy do rowków wpustowych są używane do obróbki rowków wpustowych, a ich średnice zewnętrzne bezpośrednio wpływają na jakość dopasowania rowków i wpustów, dlatego tolerancja jest bardziej ścisła.

2. Różna liczba zębów

Frezy czołowe mają zazwyczaj więcej niż trzy zęby, a frezy do rowków wpustowych mają zazwyczaj dwa zęby.

3. Różnica krawędzi

W celu zwiększenia wydajności pracy, frezy posiadają wiele krawędzi, a im większa średnica, tym więcej krawędzi; frezy wpustowe mają zazwyczaj 2 krawędzie, głównie w celu wykonywania posuwu osiowego, jak wiertło.

4. Posuw jest inny

Frez nie może wejść w narzędzie w kierunku osiowym i musi poruszać się w kierunku promieniowym, aby jednocześnie wejść w narzędzie w kierunku osiowym; frez wpustowy może wejść w narzędzie w kierunku osiowym, co odpowiada wiertłu i może wywiercić otwór o płaskim dnie.

Jak rozróżniać i używać różnych frezów końcowych?

1. Frezy o różnej liczbie ostrzy i długości ostrzy

Liczba rowków jest dobierana w zależności od metody skrawania frezu.

Na przykład, podczas skrawania rowków przy tej samej szerokości skrawania, co średnica narzędzia, wymagana jest większa kieszeń na wióry. W takim przypadku zwykle wybiera się frez 2-zwojowy. Podczas cięcia bocznego z małą szerokością skrawania, priorytetem powinna być sztywność narzędzia i należy wybrać frez wieloostrzowy.

Wybór długości ostrza

Optymalną długość ostrza frezu końcowego należy wybrać w zależności od kształtu obróbki, np. głębokości kształtu rowka. Jeśli wybiera się frez o zbyt długiej krawędzi skrawającej, koncentrując się na liczbie ponownych szlifowań, wystąpią drgania typu chatter, które uniemożliwią pełne wykorzystanie właściwości frezu, utrudniając uzyskanie precyzyjnej powierzchni wykończeniowej i inne niekorzystne efekty.

2. Frezy o różnych kątach pochylenia spirali

Im większy kąt wierzchołkowy frezu, tym większa długość kontaktu pomiędzy przedmiotem obrabianym a krawędzią tnącą. Powoduje to zmniejszenie obciążenia krawędzi skrawającej na jednostkę długości, a tym samym wydłużenie trwałości narzędzia. Jednocześnie wzrastają jednak opory skrawania, dlatego należy rozważyć zastosowanie uchwytu narzędziowego o dużej sztywności mocowania.

W przypadku trudno skrawalnych materiałów, takich jak stal nierdzewna o niskiej przewodności cieplnej i dużym wpływie na ciepło krawędzi skrawającej, zastosowanie do skrawania frezu walcowo-czołowego o dużym kącie wierzchołkowym pozwoli wydłużyć trwałość narzędzia. Ponadto, kąt wierzchołkowy zmienia charakterystykę wykończonej powierzchni. Na przykład, gdy wymagana jest gładka obróbka wykańczająca, czasami stosuje się frez walcowo-czołowy o dużej spirali.

Jednak w przypadku stosowania frezu o dużym kącie wierzchołkowym zwiększą się opory skrawania, a także zwiększy się siła, z jaką narzędzie o odpowiednim kącie wierzchołkowym będzie się wysuwać, dlatego należy podjąć odpowiednie środki, takie jak zastosowanie uchwytu o dużej sztywności mocowania.

Chociaż sztywność narzędzia może być zapewniona, gdy sztywność przedmiotu obrabianego jest niska, np. przy obróbce cienkich blach, czasami stosuje się frez walcowo-czołowy o małej średnicy.