Trwa ładowanie proszę czekać ...

Parametry obrabiarek CNC

2 maja 2016

Obrabianie metali to wyjątkowo szeroka dziedzina, w której ma się do czynienia z metalami o bardzo różnych właściwościach i z procesami prowadzącymi do uzyskania celu na bardzo różne sposoby.

Naturalnym zatem jest, że urządzenia służące do prowadzenia obróbki, obrabiarki CNC, charakteryzują się całym szeregiem parametrów opisujących ich pracę i dokładne zastosowanie. Wygląda to nie inaczej niż w przypadku chociażby pił czy wierteł do różnych materiałów. Wśród podstawowych zmiennych opisujących obrabiarki znajdziemy między innymi napęd krokowy lub napęd servo, sprawność energetyczna i skłonność do rezonansu, maksymalne dopuszczalne prędkości skrawania, moc oraz przyspieszenie urządzenia.

Bardzo ważną cechą obrabiarek jest ilość osi, w stosunku do których są w stanie obrabiać próbkę metalu. Więcej osi to możliwość dalej idącej obróbki bez konieczności zmieniania sposobu uchwytu elementu skrawanego. Wrzeciono, czyli element bezpośrednio dokonujący skrawania, charakteryzuje się w pierwszej kolejności twardością i jakością, czyli cechami mówiącymi nam, z jakimi metalami poradzi sobie urządzenie i jaka będzie ostateczna jakość produktu. Znaczenie ma tu oczywiście częstotliwość wymiany wrzeciona, gdyż tak jak wszystkie elementy tego typu, zużywa się ono w czasie pracy i daje coraz gorsze rezultaty.

elementy obrabiarek CNCW praktyce wrzeciono zmniejsza się w wyniku tarcia, co sprawia, że nie da się go ostrzyć i konieczna jest jego wymiana dla odzyskania parametrów pracy. Obrabiarka to także cały stół i suwnice. Ten element układu pracy decyduje o tym, jak sprawnie urządzenie może pracować ze względu na to, jak szybko i dokładnie urządzenie będzie się poruszało w wybranych osiach. Lepsze suwnice zapewniają możliwość stosowania bardziej skomplikowanych i precyzyjniejszych programów obrabiania.

Jak wyraźnie widać dzięki powyższemu opisowi, obrabianie metali przez ich skrawanie to skomplikowana praca, którą opisuje bardzo dużo szczegółowych parametrów, które w dodatku nie są całkowicie oczywiste dla laika. Maksymalizowanie każdego z nich sprawia, że obrabianie może być skuteczniejsze, szybsze i może zapewniać lepszy efekt końcowy.