Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego należy zostawiać naddatki na obróbkę na częściach obrabianych CNC?

26 maja 2022

Wraz z pojawianiem się na rynku różnych technologii obróbki, są one stopniowo przez nas poznawane lub rozpoznawane. W przemyśle, obróbka CNC jest nadal technologią obróbki, która jest częściej stosowana. Jednak zdaniem wielu użytkowników, podczas produkcji na częściach obrabianych CNC pozostawia się naddatki na obróbkę. Dlaczego tak się dzieje?

Grubość warstwy metalu usuwanej w każdym procesie obróbki CNC nazywana jest naddatkiem na obróbkę pomiędzy procesami. W przypadku powierzchni skrętnych, takich jak koła zewnętrzne i otwory, naddatek na obróbkę jest uwzględniany na podstawie średnicy, dlatego nazywa się go naddatkiem symetrycznym (tj. naddatkiem obustronnym), co oznacza, że rzeczywista grubość usuniętej warstwy metalu jest sumą naddatku na obróbkę na średnicy. Połowa. Naddatek na obróbkę płaszczyzny to naddatek jednostronny, czyli rzeczywista grubość usuniętej warstwy metalu.

Celem pozostawienia naddatku na obróbkę na obrabianym przedmiocie jest usunięcie błędów obróbki i wad zewnętrznych powstałych w poprzednim procesie, takich jak warstwa chłodu, pory, warstwa wtrąceń piasku na zewnętrznej stronie odlewu, zgorzelina tlenkowa, warstwa odwęglenia i pęknięcia zewnętrzne na zewnętrznej stronie odkuwki. po skrawaniu, wewnętrzną warstwę naprężeń i chropowatość powierzchni. Następnie należy poprawić dokładność i chropowatość powierzchni obrabianego przedmiotu. Wielkość naddatku na obróbkę ma duży wpływ na jakość obróbki i wydajność produkcji.

Zbyt duży naddatek na obróbkę nie tylko zwiększa pracochłonność obróbki i zmniejsza wydajność, ale także zwiększa zużycie materiałów, przedmiotów i energii, a obróbka CNC zwiększa koszty przetwarzania. Jeśli naddatek na obróbkę jest zbyt mały, jest już za późno na usunięcie wszelkiego rodzaju wad i błędów w poprzednim procesie, a także za późno na skompensowanie błędu mocowania podczas obróbki w tym procesie, co prowadzi do powstawania odpadów. Zasadą jest, aby naddatek był jak najmniejszy, pod warunkiem zapewnienia jakości obróbki CNC. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej obróbki wykańczającej, tym mniejszy naddatek na proces.

Ustalając kolejność obróbki CNC, należy również wyjaśnić, czy części przed obróbką mają być poddane obróbce wstępnej. Obróbka wstępna jest często wykonywana na zwykłych obrabiarkach. Jeśli precyzja półwyrobu jest wysoka, pozycjonowanie bardziej niezawodne lub naddatki na obróbkę wystarczające i jednolite, można go obrabiać bezpośrednio na obrabiarce CNC bez obróbki wstępnej. W tym czasie rozróżnienie procesów obrabiarki CNC powinno być rozważane w zależności od dokładności zgrubnego odniesienia, więc jeden proces lub kilka procesów do wykonania.

Powyższe powody pozostawienia naddatku na obróbkę na częściach obrabianych CNC są tutaj wspólne. Umiejętność obróbki części obrabianych CNC polega na stosowaniu materiałów supertwardych i znacznym zwiększeniu prędkości skrawania i posuwu w celu poprawy szybkości usuwania materiału, dokładności obróbki i jakości obróbki. Dzięki nowoczesnym umiejętnościom obróbki, granica prędkości skrawania w precyzyjnej obróbce różni się w zależności od materiałów obrabianych i metod cięcia.