Trwa ładowanie proszę czekać ...

Przyspieszenie produkcji z użyciem obrabiarek CNC

11 maja 2016

Jeśli chodzi o samą konstrukcję, obrabiarki CNC nie są specjalnie różne od prędzej używanych do tych samych celów urządzeń. Rewolucja CNC (Computerized Numerical Control) polega na wykorzystywaniu sterowania numerycznego w procesie obróbki, czyli zaprogramowania mikroprocesora, który przejmuje od człowieka kontrolę nad całym procesem.

Pozwala to na automatyzacje całego skrawania w stopniu czasami nawet kompletnym. Zadaniem operatora obrabiarki jest zaprogramowanie urządzenia do wykonania szeregu predefiniowanych czynności, które złożą się na efekt końcowy, a w przypadku niektórych czynności wystarczy wskazać parametry gotowego produktu i urządzenie CNC samo poradzi sobie z zaplanowaniem całej pracy. Nowoczesne urządzenia CNC obsługuje jedna osoba. Jest to operator CNC. Wykorzystywane obecnie urządzenia CNC są daleko samodzielne, ale bez odpowiednio wykwalifikowanego operatora ich praca byłaby ryzykowna.

operator obrabiarki CNC Operator musi posiadać wiedzę z zakresu obróbki metali oraz odpowiedniego programowania numerycznego urządzeń, chociaż to obrabiarka, tokarka czy frezarka będzie wykonywała całą pracę i zrobi to w pełni automatycznie. W praktyce oznacza to, że jeśli prowadzona jest produkcja masowa, obrabiarka sama będzie pobierała odpowiedni surowiec i umieszczała go we właściwy sposób w miejscu obróbki, sama dobierze odpowiednie ostrza i wykona obróbkę, po czym samodzielnie odłoży gotowy produkt. Nie trzeba ręcznie zmieniać narzędzi i nie trzeba zmieniać pozycji obrabianego elementu, ponieważ urządzenie jest w stanie pracować w trzech wymiarach. Typowa praca z pojedynczymi elementami wymaga od operatora zamontowania elementu, zaprogramowania urządzenia, odczekania chwili potrzebnej na jego obróbkę i odebrania gotowego produktu.

technologia obróbki metali Postęp w zakresie obróbki metali jest naprawdę imponujący i przekłada się on na szybki rozwój przemysłu metalurgicznego. Rozwój materiałoznawstwa i produkcja coraz doskonalszych obrabiarek sprawia, że nawet niewielkie przedsiębiorstwa mogą dzisiaj oferować usługi z tego zakresu i nie będą miały problemu ani z jakością produkowanych elementów, ani z czasem ich wykonania. Warto dodać, że biznes polegający na toczeniu czy frezowaniu elementów metalowych jest niezwykle dochodowy, ponieważ w przemyśle takie produkty bywają po prostu bezcenne jako warunek niezbędny wykonywania różnych prac i zachodzenia procesów produkcyjnych, a ograniczenie trudności produkcji elementów metalowych i przyspieszenie tego procesu sprawiają, że pojedynczy operator z odpowiednią obrabiarka są w stanie wykonać gigantyczna pracę.