Trwa ładowanie proszę czekać ...

Obrabianie ze skrawaniem – istota procesu

4 maja 2016

Najprościej rzecz ujmując, obróbka ze skrawaniem jest procesem, w którym przedmiot otrzymuje odpowiednie wymiary, kształty i gładkość. Odbywa się to poprzez skrawanie, proces usuwania kolejnych warstw materiału.

W praktyce do tego celu wykorzystuje się pracujące w oparciu o wzory matematyczne obrabiarki NC i CNC. Ich ostrza, tak zwane wrzeciona, mogą poruszać się w płaszczyznach X, Y i Z. Nowoczesne urządzenia CNC stosują sterowanie punktowe, odcinkowe i kształtowe, co pozwala im na szybką i precyzyjną obróbkę elementów. Można bez większych problemów uzyskiwać złożone kształty i dowolne rozmiary. Obrabianie może następować z użyciem obrabiarek ręcznych, obrabiarek NC wykorzystujących sterowanie numeryczne oraz obrabiarek CNC. Obrabiarki CNC

Obecnie standardem stają się zmodernizowane wersje urządzeń NC, czyli obrabiarki CNC, które posiadają wbudowane mikrokomputery z monitorami i działają w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie CAD lub CAM. Aplikacja pozwala na wcześniejsze zaprogramowanie parametrów gotowego produktu i sposobu ich osiągnięcia, po czym urządzenie pracuje już w pełni autonomicznie.

Obrabiane materiały

materiały do obrabiarki CNC W praktyce obrabia można wszystko, co poddaje się skrawaniu. Najczęściej obrabiane są metale, ale można też używać tworzyw sztucznych, kompozytów, drewna, a nawet da się obrabiać szkło czy sklejkę. Specjalne wrzeciona pozawalają nawet na pracę z tekturą, skórą, gumą, folią lub materiałami tekstylnymi. 

Typy czynności obrabiarki CNC

Obróbka ze skrawaniem to termin ogólny, pod którym kryje się szereg czynności partykularnych, w tym:

- toczenie  kształtowanie walców i stożków, tworzenie gwintów, cięcie i radełkowanie oraz obróbka otworów, w tym ich szlifowanie 

- frezowanie – tworzenie najróżniejszych wgłębień i rowków, wytaczanie, tworzenie powierzchni krzywoliniowych oraz różnych promieni

- wiercenie – tworzenie otworów, zmiana ich parametrów oraz rozwiercanie

- szlifowanie z ustaloną gładkością

- drążenie

- docieranie

galwanizacjaFirmy zajmujące się obróbką bardzo często oferują również różne usługi dodatkowe, na przykład galwanizację. Warto jest zawsze sprawdzić, czy wybrana firma posiada urządzenia przystosowanie dokładnie do takiego zadania, jakie chcemy jej zlecić.

Zalety obrabiarek CNC

Obrabianie ręczne cały czas może być wykonywane, ale jest to proces nieporównywalnie dłuższy, bardziej pracochłonny i nie można uzyskać zbyt dobrej precyzji. Na wszystkich tych polach obrabianie CNC stanowi milowy krok naprzód i we współczesnym świecie nie ma dla niego alternatywy.