Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zrobić domową maszynę czterostronną?

4 października 2021

Boazerie drewniane są stosowane jako materiał wykończeniowy już od kilkudziesięciu lat. Wynika to z wielu zalet, jakie ma do zaoferowania ten materiał. Wśród wszystkich pozytywnych różnic są niskie koszty, jak również możliwość samodzielnego tworzenia materiału wykończeniowego za pomocą specjalnego sprzętu - maszyny 4-stronnej. Istnieje wiele modeli tego typu urządzeń do obróbki drewna, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wszystkie wersje przemysłowe mogą charakteryzować się wysokim kosztem. Nie są one używane do zastosowań domowych. Dlatego wielu rzemieślników decyduje się na stworzenie czterostronnej maszyny własnymi rękami. Weźmy pod uwagę wszystkie cechy tej pracy.

Treść artykułu:

 • 1 Do czego może być potrzebna domowej roboty maszyna czterostronna?
 • 2 Zasada działania tego typu maszyny
 • 3 Wykonanie maszyny domowej

Do czego potrzebna jest domowa maszyna czterostronna?

Można wyróżnić kilka zalet maszyny zbudowanej w warunkach domowych

 • Znaczne obniżenie kosztów gotowego materiału. Jeśli używasz domowej roboty frezarki do drewna, koszt uzyskanego materiału znacznie spada. Do prac wykończeniowych na działce lub w domu prywatnym stosuje się domowej roboty fornir drewniany, ponieważ nie będzie on znacznie gorszy jakościowo od tego, co jest sprzedawane w sklepach;
 • Możesz zorganizować sobie dodatkowy dochód. Wiele osób potrzebuje okładzin, ponieważ materiał ten ma wszechstronne zastosowanie. Dlatego nie myśl, że po zakończeniu wykończenia domu nie będziesz już potrzebował domowej 4-stronnej obrabiarki do drewna;
 • Możesz kontrolować jakość produktu końcowego z dużą dokładnością. Modyfikacje można wprowadzać szybko i tanio. Zaletą maszyny domowej jest to, że wszystkie jej parametry robocze mogą być zmieniane w określonym zakresie w zależności od potrzeb;
 • Zastosowanie maszyny czterostronnej, która obrabia materiał z drewna litego z 4 stron, może być również wykorzystane do innych zadań, np. do produkcji belek.

Wszystkie powyższe względy przyczyniają się do podjęcia przez wielu decyzji o budowie obrabiarki czterostronnej, która obrabia przedmiot z czterech stron niezależnie.

Zasada działania tego typu maszyny

Biorąc pod uwagę zasadę działania typowej obrabiarki czterostronnej, zwykle obrabiarka czterostronna usuwa materiał na całej szerokości obrabianego przedmiotu w jednym lub kilku przejściach. Maszyna szlifuje u góry i u dołu, a także tworzy wymagany profil na bokach. Powstały w ten sposób profil boczny może być wykorzystany jako rowek lub łącznik o różnych kształtach. Rodzaj produkowanego profilu zależy od wyboru rzemieślnika.

Często korpus jest sztywno przymocowany do podstawy, co zapewnia skuteczne tłumienie drgań, co znacznie poprawia jakość wykonania. Istnieją jednak również wersje przenośne o niewielkiej wadze i gabarytach. Mogą być stosowane do montażu w garażu lub innych pomieszczeniach.

Za podstawowe elementy konstrukcji uważa się:

 • Element skonfigurowany do prawidłowego podawania obrabianego przedmiotu;
 • jednostka reprezentowana przez frezy z elementami strugającymi.

Należy zauważyć, że jeśli jakość mechanizmu podawania detali jest niska, obróbka będzie prowadzona z niskim poziomem dokładności. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na element maszyny do obróbki drewna podczas tworzenia domowej wersji.

Rozważając obszar cięcia, w którym znajdują się frezy, należy zwrócić uwagę na ich prędkość obrotową. Dla wysokiej jakości obróbki nieodłącznym elementem jest prędkość obrotowa pomiędzy 4.500 a 5.000 obrotów na minutę. Dla zastosowań domowych możliwe jest zbudowanie konstrukcji, która będzie miała niższą prędkość obrotową narzędzia tnącego.

Wykonanie maszyny własnej konstrukcji

Przemysłowo wykonana maszyna czterostronna jest poza zasięgiem możliwości wielu ludzi. W niektórych przypadkach instalacja jednego z nich po prostu nie ma sensu. Rozwiązaniem jest więc zbudowanie w pełni automatycznej maszyny czterostronnej, która jest w stanie obrabiać cztery strony jednocześnie.

Aby własnymi rękami zbudować czterostronną maszynę do obróbki drewna, będziesz potrzebował następujących urządzeń i elementów:

 • Rama i stół. Rama może być wykonana z kątowników lub rur, które są spawane razem, tworząc jednoczęściową konstrukcję. Stół wykonany jest z blachy stalowej.
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na konstrukcję stołu. Zazwyczaj jest on przedzielony pośrodku dwoma wałkami, pod którymi znajduje się silnik elektryczny. W celu zmiany wysokości, nachylenia stołu, mocuje się go za pomocą śrub regulacyjnych. Im większe są śruby, tym mniejsze będą drgania podczas pracy i tym stabilniejsza będzie konstrukcja. Można nie stosować śrub regulacyjnych, ale wtedy nie będzie możliwe dostosowanie maszyny czterostronnej do warunków produkcji.
 • Wałek nożowy nazywany jest ważnym elementem omawianej konstrukcji. W większości przypadków jest on kupowany, ponieważ bardzo trudno jest przeprowadzić wyważanie jakościowe. Przy doborze kół pasowych i wału nożowego należy zwrócić uwagę na wersje ze specjalnymi stopniami. Stopniowany kształt cylindryczny pozwala na zmianę prędkości obrotowej wału nożowego, co znacznie zwiększa możliwości maszyny.
 • Powierzchnia jest frezowana, gdy wałek noża obraca się wokół swojej osi i styka się z obrabianym przedmiotem. Ruch jest przenoszony z silnika elektrycznego na narzędzie tnące za pomocą przekładni pasowej. Zalecamy zastosowanie asynchronicznego silnika elektrycznego o mocy w zakresie 2-5 kW. Warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem mocy znacznie wzrasta wydajność, ale pobór mocy, nawet przy braku obciążenia, będzie znaczny. Zamontowany siłownik musi być dostosowany do mocy silnika elektrycznego.
 • Napęd musi być zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywany był tylko pasowy rodzaj przenoszenia obrotów z silnika elektrycznego na wał łopatki. Wynika to ze zmiany prędkości posuwu, która może powodować nagły skok siły generowanej na wale. Innymi słowy, przekładnia pasowa działa jako mechanizm zabezpieczający, który zapobiega przenoszeniu drgań i dużych obciążeń na wał wyjściowy silnika. Przekładnia pasowa może się ślizgać pod dużym obciążeniem i powoduje hałas podczas pracy maszyny, ale umożliwia również regulację prędkości obrotowej wału nożowego.
 • Aby umożliwić jednoczesną obróbkę każdej strony, montowane są rolki dociskowe. Są one dość łatwe do zmielenia, można też zaopatrzyć się w gotowe, np. ze starej wyciskarki do pralki.

Z reguły Państwa maszyna czterostronna jest wykonywana w zależności od warunków zabudowy i właściwości obróbki. Aby wykonać prace związane z przygotowaniem i montażem wymaganych części, należy zaopatrzyć się w następujące narzędzia:

 • Spawarka. Czterostronna maszyna do obróbki drewna składa się z dużej ilości elementów metalowych. Przykładem jest rama, która wykonana jest z kątowników i rur. Należy zauważyć, że stosowanie konwencjonalnych połączeń gwintowanych w tym przypadku jest niepożądane, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia silnych wibracji. Wszystkie elementy przedmiotowej konstrukcji muszą być ze sobą sztywno połączone.
 • Do wykonania otworów używa się wiertarki. Otwory na śruby regulacyjne są wykonane tak, aby można było regulować wysokość stołu.
 • Szlifierka jest niezastąpionym narzędziem przy obróbce metalu.
 • Jeśli chcesz samodzielnie toczyć koła pasowe i koła zębate, będziesz potrzebował również tokarki 4-kierunkowej. Można zamówić nowe części, ale taniej jest znaleźć odpowiednie z różnych zdemontowanych urządzeń.

Instrukcje wykonania są standardowe, a w zależności od różnych warunków praca może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od wybranego projektu i rysunków.