Trwa ładowanie proszę czekać ...

Obrzynarka do pił taśmowych

18 września 2021

Piły taśmowe są dość powszechnym sprzętem tnącym, który jest używany do obróbki różnych materiałów. Tylko dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i konserwacji takiego sprzętu można oczekiwać, że będzie on działał prawidłowo i przez długi czas. Do tego celu może być potrzebny automatyczny rozdzielacz piły taśmowej, który można kupić lub zbudować własnymi rękami.

Treść artykułu:

 • 1 Proces usuwania zadziorów i ostrzenia piły
 • 2 Urządzenia przemysłowe
 • 3 Szczegóły regulacji

Procedura usuwania zadziorów i ostrzenia piły

Regulowana ostrzałka do pił taśmowych Astron.

Ostrzarka i regulowana ostrzarka do pił taśmowych.

Ostrzałka do pił taśmowych PCO-4.

Przy wyborze piły taśmowej do obróbki drewna wiele uwagi poświęca się cechom, jakie posiada piła: rozmiar, materiał ostrza, technologia produkcji itp. Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju posiadanego frezu, należy okresowo usuwać zadziory i ostrzyć piły.

Domowej roboty ostrzarka do pił taśmowych jest bardzo rzadka.

Wynika to z następujących punktów:

 • Skuteczność maszyny zależy od prawidłowego naostrzenia i ustawienia. Jeśli praca nie zostanie wykonana prawidłowo, proces piłowania może spowodować szybkie zużycie zębów.
 • Ważne jest, aby pracować jak najdokładniej. Najnowsze modele mogą być ostrzone i ustawiane z dokładnością do 0,1 mm. Ta wysoka dokładność pozwala na łatwiejsze i bardziej płynne cięcie.
 • W zależności od obciążenia linii produkcyjnej, procedura ta musi być powtarzana bardzo często. Dlatego też maszyna do ustawiania piły taśmowej musi być tak szybka i zautomatyzowana, jak to tylko możliwe, aby uniknąć możliwości powstawania odpadów podczas procesu cięcia.

W ciągu ostatnich kilku lat dwustronna maszyna do ustawiania pił taśmowych różnych producentów jest coraz częściej używana.

Wyposażenie tartaku przemysłowego

Importowane piły taśmowe z silikonową maszyną do ustawiania

Wood Mizer Dwustronna maszyna do ustawiania brzeszczotów

Istnieje wiele maszyn, które mogą być użyte do tego zadania, aby doprowadzić geometrię piły do właściwego ustawienia. Przykładem może być importowana maszyna do ustawiania pił taśmowych Silicon Setting machine lub dwustronna maszyna do ustawiania pił Wood Mizer.

Przy wyborze sprzętu należy wziąć pod uwagę następujące kwestie

 • Kraj produkcji. Zazwyczaj sprzęt pochodzący z importu jest droższy, ale jego jakość jest znacznie wyższa. Krajowi przedstawiciele są podzieleni na dwustronną maszynę odwracającą Taiga, która ma stosunkowo niską cenę i wysoką jakość.
 • Szerokość piły. Każdy model Astron lub Taiga, innego producenta, posiada zakres możliwej szerokości taśmy tnącej, która podana jest w milimetrach.
 • Istnieje również kilka rodzajów samych pił. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na fakt, że wybierany sprzęt powinien być przystosowany do pracy z piłą taśmową.
 • Piła dwustronna Wood Mizer może pracować w trybie ręcznym lub automatycznym.
 • Przy wyborze piły taśmowej Taiga lub RWM ważna jest zasada działania. Najbardziej powszechny i popularny jest ten przeznaczony do dzielenia 2 zębów jednocześnie.
 • Przy wyborze ręcznej lub automatycznej ostrzarki do pił taśmowych należy również zwrócić uwagę na wydajność zainstalowanego silnika. Wpływa to nie tylko na wydajność, ale także na koszty energii elektrycznej. Producent określa również ciężar konstrukcji, który determinuje wymagania dotyczące montażu. Dwustronna ostrzarka do pił taśmowych może mieć masę ok. 200 kg.

Czy warto zrobić domową ostrzałkę do piły taśmowej to bardzo częste pytanie.

Wersja domowa nie będzie miała wymaganej dokładności, a tym samym operacje ostrzenia i płomieniowania nie będą efektywne.

Procedura ustawiania

Ustawienie maszyny do ustawiania pił taśmowych odbywa się w zależności od cech konstrukcji. Jeśli przyjrzymy się kilku modelom omawianych urządzeń, zauważymy, że pod względem konstrukcyjnym znacznie się one różnią. Niektóre są kompaktowe, inne mają duże jednostki sterujące.

Rozważając sposób ustawienia prowadnicy piły taśmowej, należy wziąć pod uwagę szerokość piły oraz podziałkę i wysokość zęba. To właśnie te parametry są brane pod uwagę przy ustawianiu danej maszyny.