Trwa ładowanie proszę czekać ...

Układanka - rodzaje i cechy

7 października 2021

Urządzenie umożliwiające wykonywanie prostych, wzdłużnych i kątowych cięć w obrabianych przedmiotach nazywamy wyrzynarką. Może służyć do wycinania elementów dekoracyjnych. Znajduje szerokie zastosowanie przy pracach wykonywanych w warsztatach stolarskich i domowych oraz przy obróbce drewna.

Oprócz pracy z drewnem, wyrzynarka mechaniczna może być również używana przy obróbce profili aluminiowych lub z tworzyw sztucznych.

 

Rodzaje obrabiarek

Wiele działań człowieka jest związanych z produkcją w taki czy inny sposób. Dotyczy to również produktów wykonanych z miękkich materiałów, takich jak drewno. Produkcja takich części została opanowana, zarówno na skalę przemysłową, jak i w małych warsztatach. Niektóre części są produkowane przy użyciu wyrzynarki. Służy do produkcji półfabrykatów i elementów o płaskich kształtach, takich jak sklejka czy drewno lite. Narzędzie to jest dostępne w wielu różnych modelach - ręczne, montowane na stole warsztatowym, zasilane bateriami itp.

Ręcznie obsługiwana wyrzynarka

Ta układanka ma kształtną ramę, która przypomina podkowę. Na jego końcu znajdują się węzły do mocowania brzeszczotu wyrzynarki i uchwytu. Wyrzynarka ta jest najczęściej używana do prac domowych przy obróbce sklejki i płyt z tworzyw sztucznych. Do oczywistych zalet tego narzędzia należy niski koszt i łatwość obsługi.

Domowa wyrzynarka elektryczna

To narzędzie jest uważane za narzędzie elektryczne. Jego kluczową zaletą jest duża prędkość pracy. Może być używany do prac domowych. Niestety, domowe elektronarzędzia wyposażone są w małe silniki, co ogranicza ich zastosowanie. Z reguły pracuje z blachami o niewielkiej grubości. Takie narzędzie może pracować tylko w trybie 20/40, co oznacza, że po 20 minutach ciągłej pracy musi odpocząć przez długi czas.

Istnieją pewne modele akumulatorowe domowych wyrzynarek. Ich wadą jest to, że ciężar akumulatora zwiększa ciężar samej wyrzynarki. Z drugiej strony nadaje się do pracy w trudno dostępnych miejscach.

Profesjonalne wyrzynarki akumulatorowe

W produkcji, a także w domu, wiele elementów drewnianych może być wymagających pod względem jakości i szybkości. W tym celu stosuje się profesjonalną wyrzynarkę. Części używane do produkcji takich urządzeń podlegają wysokim wymaganiom jakościowym. Wymagania nowoczesnej ergonomii zostały uwzględnione przy projektowaniu i produkcji profesjonalnych wyrzynarek.

Narzędzie tej klasy wyróżnia się długim cyklem pracy, teoretycznie może pracować, z krótkimi kilkuminutowymi przerwami, przez całą zmianę roboczą (8 - 10 godzin). W przypadku narzędzia przenośnego, do zapewnienia ciągłości pracy stosowane są wysokiej jakości napędy elektryczne i wydajne akumulatory.

Układanka

Umieszcza się go na stole warsztatowym i najlepiej przymocowuje do blatu. Używanie wyrzynarki zapewnia bezpieczną i wygodną pracę, gdy jest prawidłowo obsługiwana. Ustawienie stacjonarne zapewnia dokładne cięcie. Jest on często stosowany przy obróbce blach bez przekraczania ich granic. Organem roboczym wyrzynarki jest piła tłokowa. Wyrzynarki stacjonarne mają stosunkowo mocne silniki, co umożliwia obróbkę arkuszy o dużej grubości.  Więcej znajdziesz na: http://lancuchyrolkowe.eu

Profesjonalny sprzęt jest produkowany zgodnie z wszystkimi przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi dla tego typu urządzeń.

Wyrzynarki przemysłowe

Są to produkty produkowane masowo, przeznaczone do użytku przemysłowego. Agregaty prądotwórcze są z reguły podłączone do napięcia 220/380 V. Dzięki temu możliwa jest praca na dwie, a nawet trzy zmiany. Jednostka napędowa i napęd umożliwiają obróbkę arkuszy lub pakietów o dużej grubości.

Do urządzeń stacjonarnych można zamontować dodatkowe przystawki, takie jak stół obrotowy, które zwiększają łatwość obsługi i zapewniają dodatkowe możliwości technologiczne.

Oczywiście, wyrzynarki są wyposażone w jednostkę sterującą, która pozwala na ustawienie parametrów pracy.

Środki ostrożności

Podczas pracy z każdym z powyższych typów narzędzi obowiązują zasady bezpiecznej obsługi. Wynika to z faktu, że nawet niewielki brzeszczot wyrzynarki może spowodować poważne obrażenia u siebie lub innych osób. Dlatego ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy zapoznać się z odpowiednimi instrukcjami i ściśle przestrzegać ich podczas pracy. Ważne jest, aby podczas pracy z brzeszczotem wyrzynarki nosić sprzęt ochronny.

Prosty design z minionej epoki

Ostatni XX wiek zrodził wiele ciekawych wzorów, które, co należy podkreślić, nie straciły na aktualności w naszych czasach. Pojawiły się ciekawe propozycje dotyczące wyglądu układanki.

Należy zaznaczyć, że cechą wyróżniającą projekt był fakt, że do jego pracy nie jest konieczne podłączenie żadnego siłownika. Wystarczyło mieć silne nogi. Z wyglądu przypomina ostrzałkę używaną przez rzemieślników zajmujących się ostrzeniem noży. Aby zrozumieć, jak to działa, konieczne jest zrozumienie jego komponentów i konstrukcji w ogóle.

Konstrukcja takiej maszyny obejmuje:

 • rama nośna;
 • Stół z prefabrykowanym rowkiem na ostrze;
 • Zestaw dźwigni i prętów do mocowania i mocowania ostrza;
 • koło ręczne, które służy również jako główne koło pasowe napędu;
 • korba, która jest połączona z drugim kołem pasowym oraz systemem cięgien i prętów wprawiających ostrze w ruch
 • pedał, który posiada mechanizm napędzający główne koło zamachowe;
 • urządzenie do napinania ostrza.

Mechanizm korbowy

Stół do wyrzynarki

Stół do wyrzynarki

Oto jak to działa:

 1. Naciskając na pedał, pracownik obraca kółko ręczne. Za pomocą napędu pasowego mechanizm korbowy zaczyna się poruszać i jest połączony z dźwignią. Pomiędzy dźwigniami zamontowane jest ostrze.
 2. Jeżeli mechanizm ten posiada odpowiednio wyważone koło zamachowe, zapewniona jest płynna praca piły.
 3. Niektóre modele tej "nożnej" maszyny są wyposażone w stół obrotowy.
 4. Taka maszyna jest odpowiednia do masowej produkcji tego samego typu detali.

Od mechanicznej wyrzynarki do elektrycznej jeden krok

Napęd mięśniowy nie jest jednak w stanie zapewnić tego, co najważniejsze - równomierności pracy piły. Rozwiązanie tego problemu jest proste - należy wymienić napęd nożny na elektryczny. Można stosować wiertarkę elektryczną z wbudowaną regulacją prędkości obrotowej.

Przy okazji, decydując się na budowę takiej maszyny, należy przygotować się na obliczenia dotyczące długości dźwigni, wielkości kółka ręcznego itp. Ale można zrobić łatwiej i znaleźć odpowiednie rysunki na specjalistycznych forach.

Większość części używanych do montażu takiej maszyny może być wykonana z drewna i innych materiałów. Głównym detalem jest rama bazowa, jakość jej wykonania w dużej mierze zależy od jakości obrabianych przedmiotów.

Łóżko powinno być mocne, sztywne i powinno z powodzeniem wytrzymać wiele obciążeń, które mogą pojawić się podczas pracy.

Do budowy ramy stosuje się walcowane elementy stalowe, takie jak kątowniki równoramienne lub sklejkę 18 mm. W rzeczywistości, szczegółowy wykaz materiałów i zakupionych części musi być złożony i ułożony w arkuszu układanki.

Jeśli zdecydujesz się zrobić stacjonarną wyrzynarkę z drewna, musisz przygotować zapas wkrętów samogwintujących i kleju, z którym wskazane jest, aby rozmazać połączenia między różnymi częściami. Po zmontowaniu, rama nie powinna mieć żadnych szczelin (luzów). Wpływa to na dokładność urządzenia.

Dźwignie można montować z drewna, tylko nie należy popełnić błędu przy wyborze materiału. Sosna lub brzoza nie nadają się do tego rodzaju montażu. Praktyka pokazuje, że zaleca się stosowanie dębu lub buku.

W rzeczywistości, nie ma sensu kupować takich materiałów z rynku, można użyć resztek starych mebli.

Do wykonania mechanizmu korbowego zaleca się użycie półfabrykatów ze sklejki o grubości 10-12 mm. Obrót musi być zapewniony przez łożyska toczne, które muszą być zamontowane na końcach osi i rozpórek.

Aby stworzyć podporę dla koła zamachowego, rozpórki muszą być ze sobą powiązane.

Koło zamachowe służy do połączenia koła zamachowego z dźwignią. Wykonany jest z tej samej sklejki. Pręty do połączenia z dźwigniami wykonane są z metalu.

Dźwignie muszą poruszać się swobodnie, a napięcie ostrza nie może się zmieniać. Oś obrotu jest smarowana smarem, takim jak solidol, aby zapewnić płynną pracę i stabilność.

Kolejnym równie ważnym elementem jest stół roboczy. Może być wykonany z sklejki.

Sklejka jest używana do produkcji wyrzynarki, co znacznie obniży koszty produkcji sprzętu.

Budownictwo stacjonarne do intensywnego użytkowania

Do pracy stałej, np. w warsztacie domowym, zaleca się stosowanie urządzeń profesjonalnych lub przemysłowych. Dlaczego?

 • Konstrukcja maszyn przemysłowych opiera się na założeniu, że maszyna musi pracować nieprzerwanie przez długi okres czasu.
 • Odlewane lub spawane łoże maszyny zapewni jakość i długą żywotność gotowych detali.
 • Fabryczne wyposażenie zostało zaprojektowane z uwzględnieniem wszelkich środków bezpieczeństwa i ergonomii.

Podczas pracy na wyrzynarce w pobliżu stanowiska pracy powinien znajdować się zestaw zapasowych pił, narzędzi stanowiskowych, olejów itp.

Do czego służą układanki?

Ta klasa wyrzynarek jest używana do produkcji różnych kształtów z arkusza materiału. Obejmuje to drewno lite, sklejkę, płytę MDF, plastik, aluminium itp. Wyrzynarka jest również używana do tworzenia wewnętrznych konturów. W tym celu należy wywiercić otwór. Brzeszczot przejdzie przez otwór.

Wyrzynarka, w przeciwieństwie do innych konstrukcji, pozwala pracownikowi na trzymanie obrabianego przedmiotu obiema rękami. Zwiększa to dokładność obrabianego przedmiotu.

Ponadto zastosowanie obrabiarki umożliwia wykonywanie cięć pod kątem 90 stopni względem horyzontu.

W celu zwiększenia wydajności i rozszerzenia możliwości technologicznych takich maszyn, opracowano i stosuje się stoły obrotowe, pochyłe i kombinowane. Oznacza to, że możliwe jest obrabianie materiału pod kątem. Operacja ta przy użyciu domowych, a nawet profesjonalnych narzędzi akumulatorowych jest praktycznie niemożliwa do wykonania.

Wyrzynarka z własnymi rękami

Jak już wspomniano, aby tokarka wyrzynarka z własnymi rękami, w warsztacie domowym jest całkiem możliwe. W tym celu należy zebrać rysunki robocze i przygotować wymaganą ilość materiałów i narzędzi. Wymagane jest wykonywanie prac przy montażu maszyny:

 • Szlifierka kątowa.
 • Elektryczna wiertarka.
 • Wkrętarka elektryczna.
 • Spawarka.
 • Zestaw narzędzi do montażu i instalacji.

W zależności od konstrukcji możesz potrzebować:

 • Profile stalowe, np. kątowniki 40×40 lub 50×50 mm.
 • Blacha do budowy stołu.

Poza tym do stworzenia mechanizmu napędowego potrzebny będzie silnik elektryczny, którego moc powinna wynosić od 100 do 500 W lub więcej. Praktyka pokazuje, że za najlepszą opcję można uznać silnik o mocy 150 - 200 W. To w zupełności wystarczy do pracy z różnymi materiałami.

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie sprzętu z drewna, nie znajdziesz lepszego materiału niż sklejka 18-20 i 10-12 mm. Do wykonania dźwigni wskazane jest użycie desek z twardego drewna - buk, dąb. Taka konstrukcja będzie bez wątpienia znacznie tańsza, ale jej niska waga i obecność naturalnych odprysków, których nie można uniknąć ze względów technologicznych związanych z właściwościami drewna w czasie, może prowadzić do pewnych trudności. Może dojść do utraty dokładności pracy itp.

Aby zmontować wyrzynarkę własnymi rękami, rysunki można znaleźć w sieci. Ale przed wyborem modelu, konieczne jest przeprowadzenie analizy wykonalności projektu.

Potrzebne narzędzia i materiały

Lista sprzętu, narzędzi i materiałów potrzebnych do wykonania domowej roboty wyrzynarki jest podana powyżej. Oczywiście potrzebna jest przynajmniej minimalna umiejętność pracy z różnymi elektronarzędziami.

W rzeczywistości domowe wyrzynarki nie są bardzo skomplikowane w konstrukcji i nie ma potrzeby korzystania z zaawansowanego technologicznie sprzętu do jego produkcji.

Producenci produkują brzeszczoty do maszyn w kilku rozmiarach - 130, 150, 160 mm. Zęby na tarczy piły mogą być wykonane z uzębieniem lub bez.

Plik z puzzlami

Różnorodność brzeszczotów do wyrzynarek

Jak własnoręcznie wykonać ławeczkę z wyrzynarki ręcznej?

Opcjonalnie można rozważyć wykonanie wyrzynarki z wyrzynarki ręcznej. Dokładniej mówiąc, będzie to łoże, na którym elektronarzędzie zostanie zamocowane w określonej pozycji. Można powiedzieć, że byłaby to najbardziej przyjazna dla budżetu wersja takiego sprzętu. Wybierając wyrzynarkę, warto zdecydować się na profesjonalne modele tego narzędzia. Pozwoli Ci to pracować przez długi czas.

Domowa wyrzynarka może być wykonana na bazie starej maszyny do szycia z napędem pedałowym. W istocie, konieczne jest, aby stół i niezbędne narzędzia do pracy.