Trwa ładowanie proszę czekać ...

Własnoręcznie wykonany tartak tarczowy

24 października 2021

W gospodarstwie domowym tartak tarczowy umożliwia produkcję drewna, desek z kłód o średnim i dużym przekroju. Wraz ze wzrostem planowanej wielkości produkcji rosną wymagania dotyczące precyzji, dokładności montażu i jakości użytych materiałów.

Treść artykułu:

 • 1 Wybór projektu
  • 1.1 Główne zespoły
  • 1.2 Dwie płyty
 • 2 Rysunki i materiały
 • 3 Sposób montażu
 • 4 Podejście indywidualne
 • 5 Wniosek

Wybór konstrukcji

Tartak tarczowy został zaprojektowany z myślą o konkretnych potrzebach. Wydajność, szerokość kłody, proste cięcie na całej długości detalu zakładają pewne rozwiązania techniczne w zmontowanej maszynie. Ręczny posuw zwiększa falistość powstającej płaszczyzny deski. Wielkość tarczy piły, granice przesunięcia w stosunku do platformy oporowej wyznaczą maksymalne wymiary przecieranego drewna.

Główne elementy

Elementy przyszłej maszyny muszą być najpierw prawidłowo rozmieszczone na rysunku. Konstrukcja każdego prowizorycznego tartaku tarczowego obejmuje:

 • Rama. Łączy wszystkie komponenty w jedną funkcjonalną całość. Wraz z nim odległość między częściami pozwala na bezpieczną pracę własnymi rękami, konserwację, chłodzenie, usuwanie odpadów. Główne cechy - stabilność, sztywność.
 • Silnik. Wersja elektryczna trójfazowa wybierana na podstawie mocy i ilości obrotów. Napięcie robocze wynosi 380 V. W przypadku braku podłączenia do sieci należy umieścić silnik benzynowy z reduktorem rosnącym.
 • Zestaw do cięcia. Znajduje się on w poziomie i w pionie. Składa się z jednego dysku lub dwóch (kąt). Pojedyncza piła może być zamocowana w jednej pozycji lub obrócona o 90° w celu uniknięcia cięcia wstecznego (cięcie pod kątem).
 • Linia zasilająca. Prosta, prowizoryczna piła ogranicza się do stacjonarnego stołu z ręcznym posuwem. Ten typ jest używany do małych prac wykonywanych własnymi rękami z przedmiotami o niewielkich wymiarach. Masywna kłoda jest podawana pod nóż na wózku.
 • Pulpit sterowniczy. Wykonuje operację włączania/wyłączania, dostępne przełączniki regulacyjne (prędkość, posuw, wskazania). Jest on umieszczony w dogodnym miejscu na ramie dla kontroli pracy i procesu.

Pomimo tego, że produkcja odbywa się w domu, konieczne jest zachowanie środków bezpieczeństwa - osłonięcie części obrotowych i umieszczenie blachy ochronnej od strony operatora, aby zapobiec pęknięciu tarczy. Pilarki tarczowe do obróbki drewna są niebezpiecznymi maszynami.

Dwa dyski

Aby zwiększyć wydajność obróbki, trak tarczowy został zaprojektowany z dwoma narzędziami tnącymi pracującymi jednocześnie. Są one ustawione względem siebie pod kątem prostym. Takie domowe urządzenia są bardziej skomplikowane w budowie.

Każda tarcza ma swój własny silnik i napęd. Prędkość jest ustawiona na tę samą prędkość.

Poziome przesuwanie par kątowych tarcz z mechanizmem napędowym odbywa się na ruchomym wózku. Pod nim ustawione są prowadnice. Do ręcznego przestawiania par pił tarczowych każda para wyposażona jest w odpowiedni uchwyt.

rysunki i materiały

W zależności od projektu, rysunki dla tartaku tarczowego są wykonywane z różnym stopniem złożoności. Indywidualny projekt musi uwzględniać określone wymagania.

 • Przy posuwie kłód na wózku szerokość platformy jest równa szerokości szyn prowadzących. Zapewnia to stabilność pod obciążeniem. Szyna ma oznaczenie P50, a rolki są odpowiednio dobrane;
 • Zapewniają na platformie zaciski do pnia drzewa, wygodne, niezawodne mocowanie różnych wielkości obrabianego przedmiotu;
 • Wskazane jest, aby nie łączyć silnika elektrycznego i piły na sztywnym napędzie. Powinien być chroniony przez napęd pasowy. Poprawi to chłodzenie powietrzem uzwojeń, aby usunąć obszar intensywnego tworzenia się pyłu drzewnego. Przed wykonaniem rysunku należy zmierzyć wielkość silnika, jeśli parametry są takie same, producent podaje jego wielkość w postaci wymiarów;
 • Obszar roboczy jest obliczony dla piły o Ø 500-700 mm;
 • Rama, w zależności od wielkości instalacji, wykonywana jest jako spawana lub składana (przenoszenie do nowego miejsca pracy). W podstawowym wiązaniu zakłada się kanał nr 4, nr 6. Elementy dodatkowe wykonane są z kątownika stalowego, rury (w razie potrzeby).

Procedura montażu

Proces instalacji własnymi rękami jest podzielony na 3 etapy. Po każdym sprawdzeniu z rysunkiem roboczym wymiarów, tolerancji, granicy ruchu części ruchomych.

 1. Rama podtrzymująca ramę. Wykonać połączenia spawane (skręcane). Sprawdź jakość, przekątne, rozmieszczenie siedzeń, stabilność.
 2. Część do karmienia. W przypadku stołu stałego poziom ustawia się poziomo. Ustawienie osi podłużnej w stosunku do ramy nośnej jest stałe. W przypadku podestu ruchomego szyny są najpierw ustawiane równo ze sobą i z podstawą. Wózek obciążony jest kratą zapewniającą płynną jazdę, bez ocierania obrzeża koła. Mały tartak tarczowy może mieć lekki wózek na łożyskach, rolkach. Wyposażone są w szynę prowadzącą wykonaną z kątowników do jazdy w przód i w tył. Większe modele wykorzystują zasadę ruchu wózka z tarczą nad nieruchomą kłodą umocowaną na stole.
 • Kuter. Jako pierwszy ustawiany jest wał tartaczny z piłą. Zespół łożyskowy jest montowany na ramie nośnej, a oś obrotu jest sprawdzana pod kątem bicia. Następnie silnik jest montowany na szczelinach montażowych. Śruba mocująca nie może być umieszczona na krawędzi szczeliny. W przypadku zastosowania napędu z pasem klinowym/łańcuchem, po kilku obrotach poluzuje się on i musi zostać ponownie napięty. Przy wymianie na nowy produkt silnik jest doprowadzany z powrotem bliżej wału. Płynna regulacja odbywa się za pomocą śrub dystansowych po obu stronach. Zbyt napięty pas lub łańcuch przegrzewa się podczas długotrwałej pracy urządzenia.

Podczas ręcznego montażu traka kątowego z zespołem tarczy na wózku przesuwnym sprawdzane są odległości konstrukcyjne na całej długości skoku. Nieoczekiwane zmiany kątów piły podczas cięcia będą skutkować psuciem się surowca, wypadkami.

Podejście dostosowane do potrzeb

Tam, gdzie nie jest wymagany wysokowydajny trak, projektuje się mini maszynę z posuwem ślizgowym na stałej płycie. Wraz ze wzrostem wagi, długości detalu, stół wyposażony jest w swobodnie obracające się rolki ułatwiające ręczne popychanie.

Uniwersalnym rozwiązaniem byłaby obrotowa (90°) przekładnia do pilarki tarczowej. W niektórych przypadkach właściciel woli zainstalować zaciski końcowe, aby obrócić obrabiany element wokół jego osi wzdłużnej.

Decydującą kwestią przy projektowaniu tartaku jest to, czy należy przenieść drewno czy piłę.

Wniosek

Zaprojektowanie i zmontowanie tartaku własnymi rękami to wymagający proces, w którym należy wziąć pod uwagę wiele szczegółów, zarówno w procesie produkcyjnym, jak i w bezpieczeństwie pracy gotowego urządzenia.