Trwa ładowanie proszę czekać ...

Nożyce kombinowane NG5222 - parametry i cechy

25 września 2021

Nożyce Combi są najbardziej uniwersalnym typem urządzeń rozcinających: mogą być używane do cięcia szerokich taśm, długich produktów, profili specjalnych, a nawet do wybijania otworów w blachach. Nożyce kombinowane NG 5222 są rozwinięciem modelu podstawowego; każda tłocznia lub sekcja pras w przemyśle lub budownictwie ma do dyspozycji takie wyposażenie.

Treść artykułu:

 • 1 Podstawowe parametry technologiczne urządzeń
 • 2 Skład i zasada działania
 • 3 Możliwości technologiczne nożyc

Główne parametry technologiczne urządzeń

Certyfikat tego urządzenia, wyprodukowanego przez Kuvandyk plant KPO "Dolina", podaje następujące parametry techniczne:

 1. Maksymalne wymiary ciętej taśmy, mm: grubość - 16; szerokość - 150.
 2. Maksymalna średnica prętów okrągłych do cięcia, mm - 45.
 3. Maksymalne wymiary kątownika równoramiennego, mm: przy cięciu prostym - 125×125×12; przy cięciu pod kątem 45° - 90×90×9.
 4. Maksymalna ilość belek dwuteowych i ceowników wynosi 18U.
 5. Maksymalna średnica przebijanego otworu (dla taśmy o grubości 16 mm) - 30 mm.
 6. Maksymalne wymiary nacięcia w obrabianym przedmiocie (długość×szerokość×grubość), mm - 70×65×10.
 7. Maksymalna długość płyty lub taśmy, która jest cięta z tylnym ogranicznikiem, mm - do 1000.
 8. Siła znamionowa, kN - 580.
 9. Liczba uderzeń, min-1 - 18.
 10. Moc silnika elektrycznego, kW - 5,5.

Wymiary, waga i inne parametry konstrukcyjne podane w opisie w pełni odpowiadają wymaganiom GOST 7355. Producent może wprowadzić drobne modyfikacje w konstrukcji, które nie pogorszą zdolności operacyjnych nożyc. Modyfikacje te są odnotowywane w certyfikacie produktu.

Podzespoły i zasada ich działania

Nożyce model NG5222 zawierają:

 • Silnik z napędem AC;
 • Przekładnia z pasem klinowym;
 • wał napędowy;
 • koło zamachowe;
 • wał mimośrodowy;
 • korbowód głównego napędu siłownika;
 • wyważarka sekcji cięcia prętów;
 • ramię wyważające wykrawarki;
 • przystanek tylny;
 • rama.

Maszyna jest sterowana za pomocą układu dźwigniowego, który jest kinematycznie połączony z dwoma elektromagnesami sterującymi. Przez przełożenie drążków napędowych do odpowiednich rowków następuje albo wykrawanie prasy wykrawającej, albo kołysanie balansera sekcji tnącej. Nożyce mogą pracować w trybie pojedynczego lub ciągłego skoku. Należy pamiętać, że ze względu na brak sprzęgła aktywującego, suwak zatrzymuje się na krótki czas.

Mocowanie narzędzia tnącego odbywa się w specjalnych szczelinach w suwaku. Dziurkacz jest umieszczany w uchwycie dziurkacza, gdy matryca jest umieszczona na stole urządzenia do dziurkowania.

Karta katalogowa wykrawarki zawiera listę niezbędnych narzędzi i elementów mocujących, w tym uchwyty do mocowania stołu i urządzenia centrującego, zestawy stempli i noży, tacę odbiorczą i szereg innych. Opcjonalnie dostępne jest narzędzie do cięcia specjalnych profili walcowanych.

Nożyce działają w następujący sposób. Moment obrotowy z silnika elektrycznego jest przenoszony na koło zamachowe za pomocą przekładni pasowej, która kompensuje ewentualne zmiany prędkości obrotowej wału spowodowane przeciążeniem siłami ścinającymi. Następnie, za pomocą przekładni zębatej czołowej, ruch jest przekazywany na wał mimośrodowy, na którym zamontowany jest drążek łączący napędzający siłownik mechanizmu obcinania prętów oraz wahacz, który kontroluje skok prasy do wykrawania otworów. Gdy wymagane jest przebijanie, uruchamiany jest elektromagnes sterujący, który obraca ramię wieloramienne i przesuwa stempel w dół, podczas gdy wahacz nieustannie oscyluje, aby przywrócić stempel do górnej pozycji. Do cięcia profili lub prętów okrągłych włączany jest drugi elektromagnes. To powoduje obrót dźwigni dwuramiennej, która z kolei popycha drążek łączący w dół. Zapewnia to ruch wahadłowy dla suwaka i jednocześnie mocuje tylny ogranicznik, który odpowiada za dokładność cięcia. Włączanie/wyłączanie nożyc odbywa się za pomocą pedału: po zakończeniu pracy operator zwalnia pedał, a napęd zatrzymuje się w żądanej pozycji. Następnie można włożyć następny obrabiany element do obszaru roboczego nożyc. Istnieje również stacja przycisków do sterowania nożycami podczas operacji wykrawania.

Zakres roboczy nożyc

Zakres zastosowania nożyc może być znacznie rozszerzony. W tym celu zainstalowany jest nienapędzany modułowy przenośnik rolkowy typu MPP. Maszyna może ciąć pręty okrągłe lub kwadratowe o długości do 3 do 6 m. Podstawowy zestaw dostarczanych narzędzi i wyposażenia obejmuje:

 • Noże do cięcia prostych i trójkątnych rowków, płaskie ostrza wykonane ze stali klasy U8A lub 9ÕÑ (jest to określone w paszporcie podczas dostarczania sprzętu do klienta);
 • Mechanizm centrujący do wykrawania, który zapewnia większą dokładność wykrawania;
 • Wyważarka sprężynowa, która zapewnia operatorowi bezpieczne warunki pracy.
 • Rodzaje wykonywanych operacji.

Kombinowany system smarowania umożliwia stosowanie nożyc zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu nie ma potrzeby doprowadzania sprężonego powietrza do miejsca instalacji. Karta katalogowa zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące montażu nożyc na trwałym podłożu oraz warunków ich ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.