Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co to jest toczenie CNC? Wszystko o toczeniu CNC

6 marca 2022

Jeśli chcesz produkować części w zakładzie obróbki CNC, ale nie jesteś pewien, co do właściwego procesu, może to spowodować pewne zamieszanie. Szczególnie jeśli nie jesteś zaznajomiony z usługami obróbki CNC.

Na początek pamiętaj, że maszyniści wykorzystują pewne techniki automatyzacji do produkcji części. Najpopularniejsze z nich to frezowanie CNC i toczenie CNC. Obie mają swoje konkretne przeznaczenie i nie ma między nimi żadnej konkurencji. Oznacza to, że zrozumienie toczenia CNC jest tak samo ważne jak zrozumienie frezowania CNC.

Ponieważ ten artykuł jest o toczeniu CNC, zrozummy co sprawia, że jest ono tak ważne dla produkcji.

Co Ijest CNC Turning?

Toczenie sterowane numerycznie (znane również jako toczenie CNC) jest precyzyjnym procesem obróbki, który wykorzystuje tokarkę CNC do cięcia przedmiotu w sposób liniowy podczas obracania lub "obracania" w celu utworzenia części cylindrycznej.

Proces ten jest zakończony przy użyciu tokarki mechanicznej, która zasadniczo przycina średnicę obrabianego przedmiotu do określonego kształtu zgodnie z podanym rozmiarem, uzyskując w ten sposób wypolerowaną gotową część. Chociaż materiał wyjściowy jest zazwyczaj okrągły, może mieć również inne kształty, takie jak kwadrat lub sześciokąt.

W jaki sposób Does CNC Turning Work?

Proces toczenia odbywa się w dedykowanym warsztacie tokarskim CNC. To, czy tokarka używana w tym procesie jest pozioma czy pionowa, zależy od wagi i zakresu tolerancji obrabianego przedmiotu.

W procesie toczenia CNC, obrabiany przedmiot (materiał do obróbki) jest umieszczany na przyrządzie zwanym "uchwytem", który obraca się z określoną prędkością obrotową. W tym samym czasie, narzędzie jest wprowadzane do przedmiotu obrabianego w celu usunięcia materiału, aby uformować pożądany kształt. Wieżyczka z narzędziami pomocniczymi jest zaprogramowana do poruszania się w kierunku pręta i usuwania materiału, aby uzyskać zaprogramowany wynik. Ponieważ obejmuje to usuwanie materiału, co różni się od "drukowania 3D" (dodawanie), jest również nazywane "obróbką subtrakcyjną". Jeśli centrum ma zarówno tuning i funkcje frezowania, można zatrzymać obrót pręta zbrojeniowego i dodać inne funkcje, takie jak wiercenie, rowki i powierzchnie frezowania.

Narzędzia tokarki lub centrum tokarskiego CNC są zainstalowane na głowicy rewolwerowej sterowanej przez komputer. Im więcej narzędzi może pomieścić wieżyczka, tym większa jest złożoność części.

Istnieje wiele różnych typów centrów tokarskich CNC. Mają one różne rodzaje opcji narzędziowych, opcje wrzeciona, limity średnicy zewnętrznej oraz funkcje mocy i prędkości, które wpływają na cenę toczonych części.

Strona Dóżnica Bmiędzy CNC Mtoczenie Ai CNC Turning

Ogólnie rzecz biorąc, toczenie i frezowanie są często określane jako "obróbka CNC" - nasi klienci często proszą o obróbkę CNC zamiast toczenia lub frezowania, jak sugeruje nazwa. Oczywiście, naszym zadaniem jest zapewnienie, że za każdym razem stosowany jest najbardziej odpowiedni proces.

W skrócie, różnica pomiędzy tymi dwoma procesami sprowadza się do tego, gdzie porusza się część - ogólnie mówiąc, przedmiot obrabiany lub maszyna.

W przypadku toczenia CNC, metalowy przedmiot jest wprowadzany do tokarki i obracany z dużą prędkością, podczas gdy jednopunktowe narzędzie tnące usuwa część metalu, tworząc pożądany kształt. Podczas frezowania, obrabiany przedmiot zwykle pozostaje nieruchomy, a wielopunktowe narzędzie tnące obraca się wokół niego. (Related Post:Jaka jest różnica między frezowaniem CNC a toczeniem CNC)

Co to jest Is Ton Type OCNC Turning

Istnieje wiele operacji toczenia, które mogą być stosowane do cięcia różnych kształtów przedmiotów obrabianych, takich jak proste, zakrzywione lub szczelinowe.

1. Toczenie stożkowe

W toczeniu stożkowym, standardowa powierzchnia jest tworzona przez stopniowe zmniejszanie lub zwiększanie całkowitej średnicy przedmiotu obrabianego z jednej części do drugiej.

Elementy stożkowe są stosowane głównie w konstrukcjach mechanicznych i mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne.

2. Toczenie na twardo

Zasadniczo, toczenie na twardo odnosi się do procesu, w którym wytrzymałość na toczenie przedmiotu obrabianego przekracza 45 HRC (Rockwell C). Głównie po obróbce cieplnej części, zwykle toczenie twarde jest stosowane zamiast operacji szlifowania.

3. Facing

Toczenie czołowe odnosi się do usuwania materiału poprzez ustawienie narzędzia skrawającego i osi obracającego się przedmiotu pod odpowiednim kątem w celu uzyskania płaskiej powierzchni.

Do toczenia czołowego można również użyć uchwytu czteroszczękowego, aby uzyskać różne kształty niecylindryczne.

4. Sferyczny Ttoczenie

W toczeniu sferycznym, gdy materiał jest stopniowo redukowany, na obrabianym przedmiocie tworzy się kulista lub sferyczna powierzchnia.

Nadaje się głównie do kół zębatych, formowania wtryskowego i elementów hydraulicznych oraz innych urządzeń.

5. Wytaczanie

Wytaczanie jest zasadniczo procesem powiększania otworu w obrabianym przedmiocie przez odjęcie materiału za pomocą jednopunktowej końcówki tnącej.

Stosuje się ją głównie do wycinania otworów o precyzyjnych wymiarach i otworów stożkowych w materiałach takich jak cylindry lub rury.

6. Dzielenie

Jak sama nazwa wskazuje, dzielenie polega na usunięciu części o określonej długości poprzez wprowadzenie ostrza narzędzia tnącego do pierwotnego półfabrykatu.

7. Rowkowanie

Podobnie jak Parting, Grooving może ciąć kawałek surowca do pewnej głębokości, zamiast ciąć go całkowicie.

Można to zrobić w wewnętrznych i zewnętrznych obszarach pracy.

8. Wiercenie

Wiercenie jest zasadniczo procesem tworzenia okrągłego otworu wewnątrz obrabianego przedmiotu w celu usunięcia z niego materiału.

Operacja wiercenia jest wykonywana poprzez mocne zamocowanie standardowej wiertarki w głowicy rewolwerowej tokarki i wprowadzenie jej bezpośrednio do obrabianego przedmiotu.

9. Knurling

Knurling to specjalny proces toczenia, w którym prosty lub diamentowy wzór jest wyciskany na powierzchni obrabianego przedmiotu, aby zapewnić lepszy wygląd i przyczepność. Odbywa się to przy użyciu unikalnych narzędzi.

Osobno, żadna z tych operacji nie jest wspaniała. Jeśli jednak wymiesza się je wszystkie i połączy z precyzją programowania komputerowego, powstają części o niesamowitej jakości.

Jak To Idoskonalić CNC Turning

Żaden warsztat nie chce widzieć swoich części zniszczonych lub złomowanych na końcu procesu toczenia CNC. Chociaż właściwa technologia i właściwe narzędzia mogą być połączone w celu ukończenia pracy na czas, istnieją inne zmienne, które powinny być brane pod uwagę przed osiągnięciem etapu wykańczania. Możesz podjąć następujące środki, aby pomóc Ci uzyskać najlepsze wykończenie powierzchni:

Zwiększ prędkość

Jest to właściwie najbardziej stosowane przy użyciu narzędzi z węglików spiekanych. Przy zwiększeniu stopy powierzchni na minutę (SFM), zapewni, że materiał jest w kontakcie z końcówką narzędzia w krótszym okresie czasu, a także zmniejszy gromadzenie się krawędzi na narzędziu, co powoduje słabe wykończenie powierzchni.

Redukcja Tystem Feed Reat

Zmniejszenie prędkości posuwu pomaga poprawić jakość wykończenia powierzchni. Pomoże to również zredukować zużycie powierzchni bocznej i wydłużyć żywotność ostrza. Dodatkowo, podwojenie promienia natarcia pomoże poprawić wykończenie powierzchni. Do obróbki zgrubnej, najlepiej używać narzędzia z dużym posuwem, aby szybko usunąć materiał. W przypadku obróbki wykańczającej, najlepiej jest zmniejszyć prędkość posuwu i zredukować kąt skrawania.

Użyj Chip Breaker

Słabe łamanie wiórów, przestoje na usuwanie wiórów i podwyższona temperatura krawędzi skrawającej narzędzia mogą również powodować słabe wykończenie powierzchni. Łamacz wiórów może wytwarzać mniejsze wióry, które mogą być szybko usunięte z obszaru skrawania. A ponieważ nie jest już konieczne ręczne usuwanie wiórów, zwiększa się bezpieczeństwo pracy.

Jeżeli łamacz wiórów może przyciąć wióry na odpowiednią długość, wibracje zostaną zminimalizowane, wióry nie będą owijały się wokół obrabianego przedmiotu, a narzędzie nie zostanie uszkodzone. Łamacz wiórów zmniejsza również opór skrawania i pozwala uniknąć wykruszeń lub uszkodzeń krawędzi skrawającej. Mniejsze opory skrawania zmniejszają ciepło i opóźniają zużycie narzędzia.

Użyj Tykorzystaj stronę Rystarczy Technika

Chcesz uzyskać wióry od cienkiego do cienkiego. Twoja technika jest niezbędna do uzyskania gładkiego wykończenia powierzchni. Wybierz narzędzie o promieniu mniejszym niż promień natarcia, aby zaprogramować je tak, by uzyskać płynne przejście od linii do linii.

Podczas wykonywania ostatecznego cięcia, nie tylko sprawdź przedmiot obrabiany, ale także dołóż wszelkich starań. Powinieneś również czytać swoje wióry. Charakterystyka wióra będzie dyktować, które ustawienia obróbki lub korekty narzędzia muszą być wykonane.

Użyj strony Dóżne Trzędzi Flub Roughing Ai Fwykańczająca

Można powiedzieć, że ta sama płytka może być używana do obróbki zgrubnej i wykańczającej. Ale lepiej jest używać oddzielnych ostrzy, jednego do obróbki zgrubnej, a drugiego do wykańczającej. Przy obróbce zgrubnej można użyć frezu o dużym promieniu natarcia, dużym kącie natarcia i szybkim posuwie. Do obróbki wykańczającej można użyć narzędzi do obróbki wykańczającej o drobnym skoku, z odpowiednim kątem natarcia i płaskim wodzikiem, aby zapewnić lepsze wykończenie powierzchni.

Oczyszczanie z wiórów

To, czy używać chłodziwa przy frezowaniu, czy nie, jest kontrowersyjne. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, takiej jak frezowanie głębokich wnęk, rodzaju materiału i używanej płytki. W niektórych przypadkach należy unikać stosowania chłodziwa. Może to powodować gorące pęknięcia i skrócić trwałość narzędzia, a także mieć negatywny wpływ na wykończenie powierzchni. Jednak w przypadku aluminium, stali miękkiej lub stopów na bazie niklu, użycie chłodziwa zapobiegnie przyklejaniu się narzędzia do obrabianego przedmiotu.

Sprawdź Ynaszą stronę Torzędzia i mocowanie

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie stanu uchwytu narzędziowego. Stare, zużyte uchwyty narzędziowe mogą powodować przesuwanie się ostrza. Może to powodować odpryskiwanie i negatywnie wpływać na wykończenie powierzchni części. Potrzebne jest także stabilne i sztywne mocowanie, szczególnie przy dużej ilości usuwanego metalu.