Trwa ładowanie proszę czekać ...

9 głównych przyczyn pękania kranów

5 stycznia 2022

01. Jakość kranu nie jest dobra

Jakość nie obejmuje głównych materiałów, konstrukcji narzędzia, obróbki cieplnej, dokładności obróbki, jakości powłoki itp. Na przykład, różnica wielkości w przejściu sekcji stożka jest zbyt duża, lub przejście nie jest zaprojektowane tak, aby powodować koncentrację naprężeń i jest podatne na pęknięcia podczas użytkowania. Przejście między sekcjami w miejscu połączenia trzpienia i ostrza znajduje się zbyt blisko portu spawania, co prowadzi do nałożenia się złożonych naprężeń spawalniczych i koncentracji naprężeń w miejscu przejścia sekcji, co spowoduje dużą koncentrację naprężeń i doprowadzi do pęknięcia kranu podczas użytkowania. Innym przykładem jest niewłaściwy proces obróbki cieplnej: podczas obróbki cieplnej kranu, jeśli kran nie jest wstępnie ogrzewany przed ogrzewaniem hartowniczym, hartowanie jest przegrzane lub spalone, odpuszczanie nie jest na czas, a czyszczenie jest zbyt wczesne, może to spowodować pęknięcie kranu.

02. Niewłaściwy dobór kranów

Do gwintowania części o zbyt dużej twardości należy używać gwintowników wysokiej jakości, takich jak gwintowniki z drutu stalowego zawierające kobalt, gwintowniki z węglika spiekanego i gwintowniki powlekane. Ponadto, w różnych sytuacjach roboczych należy stosować różne konstrukcje gwintowników. Liczba, rozmiar, kąt itp. rowków wiórowych w gwincie będą miały wpływ na wydajność usuwania wiórów.

03. Gwintownik nie pasuje do obrabianego materiału

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się temu zagadnieniu. W przeszłości krajowi producenci zawsze uważali, że towary importowane są dobre, drogie towary są dobre, ale w rzeczywistości są one odpowiednie są dobre. Wraz z ciągłym wzrostem nowych materiałów i wzrostem trudności przetwarzania, w celu zaspokojenia tego popytu, różnorodność materiałów narzędziowych jest również stale rośnie. Wymaga to wyboru odpowiedniego produktu kranu przed stukania.

04. Średnica dolnego otworu jest zbyt mała

Na przykład, przy obróbce gwintów M5×0,5 z metali żelaznych, przy użyciu gwintownika, do wykonania dolnego otworu należy użyć wiertła o średnicy 4,5 mm. Jeśli wiertło o średnicy 4,2 mm zostanie użyte do wykonania dolnego otworu przez pomyłkę, część tnąca kranu nieuchronnie zwiększy się podczas gwintowania. A następnie złamać kran. Zaleca się wybranie odpowiedniej średnicy dolnego otworu w zależności od typu kranu i materiału części stukającej. Jeśli nie ma w pełni kompatybilnego wiertła, można wybrać większy.

05. Problem z materiałem obrabianego przedmiotu

Materiał z którego wykonany jest element gwintowany jest nieczysty, a w niektórych miejscach występują nadmiernie twarde miejsca lub pory, które powodują utratę równowagi i natychmiastowe pęknięcie gwintownika.

06. Obrabiarka nie spełnia wymagań dotyczących dokładności gwintowania

Obrabiarka i korpus mocujący są również bardzo ważne, szczególnie w przypadku wysokiej jakości kranów. Tylko przy zastosowaniu precyzyjnej obrabiarki i korpusu mocującego możliwe jest uzyskanie pełnej wydajności kranu. Często zdarza się, że nie ma wystarczającej współosiowości. Na początku gwintowania, pozycja wyjściowa kranu jest nieprawidłowa, to znaczy oś wrzeciona nie jest współosiowa z linią środkową dolnego otworu, a moment obrotowy jest zbyt duży podczas procesu gwintowania, co jest główną przyczyną pęknięcia kranu.

07. Jakość cieczy chłodząco-smarującej i oleju smarującego nie jest dobra.

Wiele krajowych firm zaczęło zwracać uwagę na ten punkt. Wiele firm kupujących zagraniczne narzędzia i obrabiarki ma bardzo głębokie doświadczenie. Jakość cieczy chłodząco-smarujących i smarów ma problemy, a jakość przetworzonych produktów jest podatna na zadziory i inne złe warunki. W tym samym czasie, żywotność jest również Nie będzie wielkie zmniejszenie.

08. Nierozsądna prędkość cięcia i pasza

Kiedy jest problem w obróbce, większość użytkowników krajowych zmniejszyć prędkość skrawania i zmniejszyć szybkość posuwu, tak, że postęp kranu jest zmniejszona, a precyzja wątku produkowane będą również znacznie zmniejszone, co zwiększa chropowatość powierzchni wątku. Ani średnica gwintu, ani precyzja gwintu nie mogą być kontrolowane, a problemy takie jak zadziory są oczywiście trudne do uniknięcia. Jednakże, jeśli prędkość posuwu jest zbyt duża, powstający moment obrotowy jest zbyt duży, co może łatwo spowodować pęknięcie gwintu.

Prędkość skrawania podczas gwintowania maszynowego wynosi 6-15m/min dla stali ogólnej, 5-10m/min dla stali hartowanej i odpuszczanej lub stali twardszej; 2-7m/min dla stali nierdzewnej i 8-10m/min dla żeliwa. Dla tego samego materiału, mniejsza średnica gwintownika ma wyższą wartość, a większa średnica gwintownika ma niższą wartość.

09. Technologia operatora nie spełnia wymagań

Powyższe problemy wymagają od operatorów dokonywania ocen lub przekazywania informacji zwrotnych do techników, ale większość krajowych operatorów nie zwraca na nie wystarczającej uwagi. Na przykład, podczas przetwarzania ślepych gwintów otworów, gdy kran ma dotknąć dna otworu, operator nie zdaje sobie sprawy, że nadal jest podawany z prędkością stukania, gdy dno otworu nie jest osiągnięty, lub kran jest złamany przez wymuszone karmienia, gdy usuwanie wiórów nie jest gładka.

Z powyższego wynika, że istnieje wiele przyczyn pęknięcia gwintownika. Możliwe są obrabiarki, oprzyrządowanie, przedmioty obrabiane, procesy, uchwyty i narzędzia, itd. Można nigdy nie znaleźć prawdziwej przyczyny tylko poprzez mówienie o niej na papierze.