Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak zorganizować pozycję procesu obróbki cieplnej w obróbce precyzyjnej?

17 listopada 2021

W celu poprawy rentowności i konkurencyjności przedsiębiorstw zajmujących się obróbką precyzyjną, wśród wielu czynników, kluczem jest poleganie na zaawansowanej technologii. Wraz z rozwojem nowoczesnego przemysłu, coraz więcej firm zaczęło zwracać uwagę na rzemiosło. Dokumenty rzemieślnicze są podstawą funkcjonowania przedsiębiorstw obróbki precyzyjnej, a ich poprawność jest bardzo ważna. Tak małe, jak jeden symbol i jedna dana w pliku procesowym, są bardzo ważne, takie jak wymagania dotyczące wielkości w pliku technologii produkcji mechanicznej, wymagania dotyczące tolerancji geometrycznej, symbole i kody programu obróbki CNC itp. Szczególnie w przypadku obróbki precyzyjnych części mechanicznych, stosowanie dokumentów procesowych poprawności bezpośrednio wpływa na jakość obróbki i bezpieczeństwo produkcji wyrobu. Czasami z powodu zaniedbania rzemieślnika, nawet małe błędy, mogą również prowadzić do złomowania precyzyjnych części mechanicznych, powodując pewne straty ekonomiczne dla przedsiębiorstwa.

W procesie obróbki precyzyjnej, w celu skutecznej poprawy wydajności produktu, konieczne jest zapewnienie, że większość pozostałych części została usunięta podczas organizowania miejsca procesu obróbki cieplnej. To nie tylko zapewnia, że części mogą być hartowane i utwardzane, ale także, że istnieje margines, aby sprostać późniejszemu przetwarzaniu, dzięki czemu jakość produktu może być lepiej zapewniona. Obróbka cieplna w procesie obróbki precyzyjnej może być z grubsza podzielona na wstępną obróbkę cieplną i obróbkę cieplną zgodnie z celem zastosowania. Celem wstępnej obróbki cieplnej jest poprawa właściwości mechanicznych, eliminacja naprężeń wewnętrznych i przygotowanie do obróbki cieplnej. Obejmuje ona wyżarzanie, normalizację, hartowanie i odpuszczanie oraz obróbkę starzeniową.

1. Wstępna obróbka cieplna

Celem wstępnej obróbki cieplnej jest wyeliminowanie naprężeń wewnętrznych generowanych podczas procesu wytwarzania półfabrykatów, poprawa wydajności cięcia materiałów metalowych i przygotowanie do ostatecznej obróbki cieplnej. Wstępna obróbka cieplna obejmuje hartowanie i odpuszczanie, wyżarzanie, normalizowanie itp., które są zwykle ułożone przed i po obróbce zgrubnej. Układ przed obróbką zgrubną może poprawić wydajność cięcia materiału. Ułożenie po obróbce zgrubnej jest korzystne w celu wyeliminowania resztkowych naprężeń wewnętrznych.

Lokalizacja procesu dla wyżarzania i normalizacji

Zazwyczaj jest on organizowany po produkcji półwyrobów, a przed procesem cięcia.

W przypadku części precyzyjnych, w celu wyeliminowania naprężeń szczątkowych w procesie cięcia, należy również zorganizować wyżarzanie odprężające pomiędzy procesem cięcia.

Pozycja procesu hartowania i odpuszczania

Ten rodzaj obróbki cieplnej może być stosowany jako obróbka końcowa, a także może przygotować organizację do późniejszego hartowania powierzchni lub ogólnego hartowania łatwo odkształcalnych części. Jest on zazwyczaj ułożony po obróbce zgrubnej i przed wykończeniem lub półwykończeniem.

2. Końcowa obróbka cieplna

Końcowa obróbka cieplna powinna być generalnie zorganizowana po obróbce zgrubnej, półwykańczającej, przed i po wykończeniu. Obróbka cieplna z dużym odkształceniem, takich jak nawęglanie i hartowanie, hartowanie i odpuszczanie, itp., powinna być zorganizowana przed wykończeniem, tak aby skorygować obróbkę cieplną podczas wykańczania. Odkształcony. Obróbka cieplna z mniejszą deformacją, takich jak azotowanie, może być zorganizowany po wykończeniu. Po tego rodzaju obróbce cieplnej, twardość części jest wyższa i powinny być tak daleko, jak to możliwe. Ogólnie rzecz biorąc, są one ułożone po półwykończeniu i przed szlifowaniem.

Ogólny układ pozycji procesu hartowania i hartowania powierzchni jest w zasadzie taki sam.

Deformacja, utlenianie i odwęglenie części hartowanych powinny być usunięte podczas szlifowania, dlatego należy zarezerwować naddatek na szlifowanie (na przykład dla części hartowanych o średnicy 200 mm lub mniejszej i długości 1000 mm, naddatek na szlifowanie wynosi zwykle 0,35~0,75 mm).

Dla części hartowanych powierzchniowo, w celu poprawy właściwości mechanicznych rdzenia i uzyskania powierzchni hartowanej struktury drobnoziarnistej struktury martenzytu, często konieczne jest wykonanie normalizacji lub hartowania i odpuszczania leczenia pierwszy. Ponieważ deformacja części hartowanych powierzchniowo jest niewielka, naddatek na szlifowanie powinien być również mniejszy niż w przypadku całości hartowanych części.

Dla Przykład:

Na powyższym zdjęciu znajduje się nakrętka zabezpieczająca wykonana ze stali 45, a twardość karbu jest wymagana HRC35~40. Jeśli karb i gwint wewnętrzny są przetwarzane, a następnie hartowane i odpuszczane jako całość, chociaż twardość karbu może spełniać wymagania, gwint wewnętrzny jest zdeformowany i dokładność nie może być zagwarantowana; jeśli jest cięty po obróbce cieplnej, twardość będzie wyższa, a obrabialność będzie słaba.

Jeśli metoda obróbki cieplnej i sekwencja przetwarzania zostaną zmienione na: hartowanie i odpuszczanie-proces karbu-notch wysokiej częstotliwości hartowanie-proces gwintu wewnętrznego, wymagania techniczne mogą być spełnione, a deformacja części może być zmniejszona.

3. Obróbka starzeniowa

Celem leczenia starzenia jest wyeliminowanie naprężeń wewnętrznych i zmniejszenie deformacji przedmiotu obrabianego. Obróbka starzeniowa jest podzielona na trzy kategorie: naturalne starzenie, sztuczne starzenie i obróbka na zimno. Obróbka starzeniowa jest zazwyczaj organizowana po obróbce zgrubnej i przed obróbką wykańczającą. W przypadku części o wyższych wymaganiach dotyczących precyzji, obróbka starzeniowa może być przeprowadzona po półwykończeniu. Obróbka lodem jest zazwyczaj organizowana po obróbce odpuszczającej lub po wykończeniu lub na końcu procesu.

4. Obróbka powierzchni

Dla powierzchni antykorozyjne lub dekoracji powierzchni, czasami powierzchnia musi być pokryta lub niebieskie. Ta obróbka powierzchniowa jest zwykle organizowany na koniec procesu.

Powyżej jest odpowiednia zawartość precyzyjnej obróbki i organizowanie lokalizacji procesu obróbki cieplnej, mam nadzieję, że może to być pomocne dla Ciebie.