Trwa ładowanie proszę czekać ...

Maszyny do cięcia i gięcia prętów zbrojeniowych - zasady działania i popularne modele

2 września 2021

Aby uzyskać półfabrykaty o określonym rozmiarze, maszyny są używane do cięcia i gięcia armatury, wyrobów stalowych, metali nieżelaznych kwadratowych, okrągłych sekcji, taśmy. Parametry techniczne, wymiary, waga, pozwalają na zastosowanie ich zarówno w produkcji wielkoseryjnej, jak i w małych wyspecjalizowanych warsztatach, w terenie.

Treść artykułu:

 • 1 Zasada działania
 • 2 Różne modyfikacje
  • 2.1 Przycinanie prętów
  • 2.2 Gięcie prętów zbrojeniowych
 • 3 Najpopularniejsze modele
  • 3.1 Norma dla prętów zbrojeniowych
 • 4 Środki bezpieczeństwa w miejscu pracy

Zasada działania

Siła działająca na ostrza tnące jest przenoszona przez ten typ siłownika:

 • instrukcja obsługi;
 • elektryczny;
 • hydrauliczne.

Napęd z silnika elektrycznego odbywa się za pomocą przekładni mechanicznej. Działający mechanizm kołyskowy przekształca obroty wału w ruchy posuwisto-zwrotne tarczy na obrabianym przedmiocie. Cięcie i rozdrabnianie pręta odbywa się poprzez przemieszczanie z siłą nacisku noży zespołu ruchomego względem nieruchomego. Maszyna do cięcia prętów zbrojeniowych pracuje w określonym trybie w sposób ciągły lub wykonuje pojedynczy ruch.

Hydraulika zwiększa siłę napędową, umożliwiając cięcie grubszych profili kosztem mniejszego ramienia dźwigni. Zmniejsza to rozmiary urządzenia i zwiększa jego wydajność. Skok powrotny jest zapewniony przez sprężynę. Przeznaczone do intensywnego użytkowania na budowach.

Dostępne w różnych wersjach

Najprostsze narzędzia ręczne to nożyczki, noże do cięcia bloków (podporowe, dźwigniowe i nożowe).

Ręczna obcinarka do prętów zbrojeniowych (gilotyna) jest niezbędna przy pracy z małymi, ograniczonymi ilościami materiału. Ta maszyna jest konstrukcyjnie podobna do napędzanego mechanizmu elektrycznego, ale ma mniejszą pojemność zestawu. Siła rozwijana przez dźwignię na części tnącej umożliwia cięcie elementów o grubości od 0,4 do 2,5 cm. Ciężar do 40 kg. Nie wymaga wkładu energii innego niż wysiłek fizyczny.

Mocniejsze i wydajniejsze modele ważą do 0,57 t. Są one wyposażone w kółka ułatwiające przemieszczanie. Przycinanie elementów o grubości do 4 cm.

Sterowanie rąbaniem odbywa się za pomocą dźwigni lub pedału.

Przekładnia typu planetarnego jest popularnym wyborem. Posiada wysoką odporność na zużycie i wystarczającą moc wyjściową. Cięcie prętów zbrojeniowych odbywa się za pomocą specjalnego noża o kształcie 4-8.

Przycinanie prętów

Pionowy ruch maszyny tnącej jest wykonywany przez wał mimośrodowy. Silnik obraca kołem zamachowym, które nadaje impulsowe obciążenie ciętemu fragmentowi, tnąc go wzdłuż płaszczyzny stałego ogranicznika. Noże są tak skonstruowane, że do jednoczesnego cięcia kilku części (wiązek) można wykorzystać 4 krawędzie tnące.

Maszyna do cięcia Sima Fixture

Alba Maszyna do cięcia elementów

Maszyna do cięcia prętów zbrojeniowych Koman

Gięcie zbrojenia

Kombinowana maszyna do cięcia i gięcia prętów zbrojeniowych, zaprojektowana z rolką gnącą, która porusza się po zewnętrznej stronie metalowego pręta. Podczas pracy pręt jest mocno osadzony w podkładkach oporowych. Przeniesienie napędu z silnika odbywa się za pomocą 2 przekładni w celu wytworzenia siły zginającej.

W przeciwieństwie do ręcznych narzędzi do gięcia stali, giętarka wyposażona jest w system bezpieczeństwa.

Na hali produkcyjnej przenośna giętarka znacznie przyspiesza proces, umożliwiając jednoczesną produkcję kilku prętów zbrojeniowych. Rozszerzona funkcjonalność niektórych modeli obejmuje produkcję spiral, zacisków.

Profesjonalna maszyna do cięcia i gięcia prętów zbrojeniowych pozwala na wprowadzenie belki gnącej zarówno z prawej jak i z lewej strony.

Maszyna do gięcia prętów zbrojeniowych G40

Chińska maszyna do gięcia prętów zbrojeniowych SGA50

Giętarka do zbrojenia VPK

Najpopularniejsze modele

Stal zbrojeniowa, taśmy, kwadraty, rundy do ram, wzmacniania i prac konstrukcyjnych są przetwarzane na wymagany rozmiar przez giętarkę do stali zbrojeniowej, która jest szeroko stosowana.

Modele 172 A, 172 BMA różnią się specyfikacją techniczną ze względu na obecność pojedynczego suwu (9 suwów/minutę). Maksymalne dopuszczalne wymiary obrabianego przedmiotu:

 • kwadrat 036 mm;
 • ø 40 mm;
 • taśma 40×12 mm.

Przy cięciu belkowym całkowity przekrój elementów na płaszczyznach cięcia nie może przekroczyć wartości maksymalnej. W zależności od gatunku materiału zmienia się wartość graniczna Ø.

W trybie ciągłym ramię wykonuje 33 uderzenia na minutę.

Maszyna do cięcia prętów zbrojeniowych cmj waży odpowiednio: 172 A - 435 kg, 172 BMA - 450 kg, z silnikiem o mocy 3 kW.

Standard dla ostrzy noży

Ostrza wykonane są ze stali narzędziowej w gatunkach Х12Ф1, ХБФ, 5ХНВС, 6ХС, 6ХВ2С. Decyzja o zastąpieniu materiału jest podejmowana po porównaniu danych referencyjnych danego produktu z klasami wymienionymi powyżej.

Modyfikacja klimatyczna UHLZ. GOST 15150-69.

Środki bezpieczeństwa w miejscu pracy

Eksploatacja cmzh 172 wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. To jest zabronione:

 • do stosowania z przekroczeniem parametrów określonych parametrami technicznymi;
 • do pracy w warunkach niedostatecznego oświetlenia i deszczu;
 • obsługiwać urządzenie ze zdjętą osłoną ostrza i zdemontowaną obudową;
 • Nie wolno pracować bez uziemienia;
 • do przeprowadzania konserwacji, czyszczenia ostrzy tnących, do wymiany ostrzy przy podłączonym zasilaniu;

Podczas pracy operator musi nosić okulary ochronne, ochronę słuchu i kask.