Trwa ładowanie proszę czekać ...

Metody i umiejętności frezowania stali nierdzewnej

23 maja 2022

Stal nierdzewna jest stosunkowo powszechnym i trudnym materiałem do obróbki, ale przy pewnych umiejętnościach cięcia, cięcie nie jest tak trudne, jak myślisz.

Cechy charakterystyczne frezowania stali nierdzewnej są następujące: przyleganie i łączenie stali nierdzewnej są silne, a wióry łatwo przylegają do zębów frezu, co pogarsza warunki skrawania. Podczas frezowania górnego zęby frezu najpierw ślizgają się po utwardzonej powierzchni, zwiększając tendencję do hartowania; podczas frezowania występują duże uderzenia i wibracje, co powoduje, że zęby frezu łatwo ulegają wyszczerbieniu i zużyciu.

Z wyjątkiem frezów końcowych i niektórych frezów, które mogą być używane jako materiał zęba frezu do frezowania stali nierdzewnej, inne rodzaje frezów są wykonane ze stali szybkotnącej, zwłaszcza wolframowo-molibdenowej i szybkotnącej stali wanadowej, które mają dobre wyniki. Trwałość narzędzia może być 1-2 razy większa niż w przypadku W18Cr4V. Gatunki węglików spiekanych odpowiednie do produkcji frezów do stali nierdzewnej to YG8, YW2, 813, 798, YS2T, YS30, YS25 itp.

Podczas frezowania stali nierdzewnej krawędź skrawająca musi być zarówno ostra, jak i odporna na uderzenia, a rowek wiórowy musi być duży. Można stosować frezy o dużym kącie pochylenia (frezy walcowe, frezy czołowe), kąt pochylenia b zwiększa się z 20° do 45° (gn=5°), a trwałość narzędzia można zwiększyć ponad 2-krotnie, ponieważ w tym czasie praca frezu Kąt natarcia g0e zwiększa się z 11° do ponad 27°, a frezowanie jest szybkie. Wartość b nie powinna być jednak zbyt duża, zwłaszcza w przypadku frezów o b≤35°, aby nie osłabić zębów.

Używając frezów z krawędzią falistą do obróbki rur ze stali nierdzewnej lub części cienkościennych, skrawanie jest lekkie, drgania małe, wióry są kruche, a przedmiot obrabiany nie ulega deformacji. Dobre wyniki można osiągnąć podczas frezowania z dużymi prędkościami przy użyciu frezów z węglików spiekanych oraz podczas frezowania stali nierdzewnej przy użyciu frezów indeksowanych.

Frezowanie stali 1Cr18Ni9Ti frezem ze srebrnym wiórem (SWC), jego parametry geometryczne to gf=5°, gp=15°, af=15°, ap=5°, kr=55°, k′r=35°, g01= -30°, bg=0.4mm, re=6mm, gdy Vc=50~90 m/min, Vf=630~750mm/min, a′p=2~6mm, a posuw na ząb osiąga 0,4~0,8mm , siła frezowania jest zmniejszona o 10% do 15%, moc frezowania jest zmniejszona o 44%, a wydajność jest znacznie poprawiona. Zasada działania polega na zeszlifowaniu ujemnej fazy na głównej krawędzi skrawającej i sztucznym wytworzeniu podczas frezowania narastającej krawędzi, która może zastąpić krawędź skrawającą podczas skrawania. W rezultacie krawędź spiętrzająca poddawana jest działaniu naporu równoległego do krawędzi skrawającej, generowanego przez powierzchnię natarcia, i staje się wtórnym odpływem wiórów, odbierając w ten sposób ciepło skrawania i obniżając temperaturę skrawania.

Podczas frezowania stali nierdzewnej należy w jak największym stopniu stosować frezowanie ze wznoszeniem. Asymetryczna metoda frezowania ze wznoszeniem zapewnia łagodne odcięcie krawędzi skrawającej od metalu, niewielką powierzchnię styku wióra ze spoiwem i łatwość jego odrzucenia pod wpływem działania szybkiej siły odśrodkowej, co zapobiega uderzaniu wióra w powierzchnię natarcia, gdy zęby frezu ponownie wcinają się w przedmiot obrabiany. Zjawisko łuszczenia i odpryskiwania poprawia trwałość narzędzia.

Metoda chłodzenia natryskowego ma najbardziej znaczący efekt, który może zwiększyć trwałość frezu o więcej niż jeden raz; jeśli do chłodzenia używana jest ogólna emulsja 10%, natężenie przepływu cieczy chłodzącej powinno być całkowicie schłodzone. Podczas frezowania stali nierdzewnej frezami z węglików spiekanych należy przyjąć Vc=70~150 m/min, Vf=37,5~150 mm/min i dokonać odpowiednich korekt w zależności od różnych gatunków stopów i materiałów obrabianych.