Trwa ładowanie proszę czekać ...

Maszyny do oklejania krawędzi - przeznaczenie i budowa

15 października 2021

Przy obróbce desek tarcicowych strugarka jest w początkowej fazie tworzenia podstawowej powierzchni płaskiej. Płaszczyzna jest utworzona na jednym lub dwóch prostopadłych bokach obrabianego przedmiotu. Element drewniany po przejściu tego wstępnego etapu strugania nadaje się do dalszej obróbki już na agregatach strugających.

Treść artykułu:

 • 1 W przypadku stosowania połączeń
 • 2 Budowa tego typu maszyny
  • 2.1 Zespoły główne
  • 2.2 Ustawianie maszyn
  • 2.3 warianty maszyn
 • 3 Opcje wyboru maszyny

Tam, gdzie stosowane jest łączenie

Szorstka podstawa deski podczas przecinania tworzy fale i wypacza się podczas suszenia. Nie jest możliwe usunięcie tej wady w innych typach maszyn. Podczas fugowania na SF nacisk wywierany jest wzdłuż, aby uzyskać równą powierzchnię. Nacisk od góry spowoduje tymczasowe wypoziomowanie, które minie po usunięciu obciążenia. Obrabiany przedmiot będzie gładki, ale nie będzie równy.

Aby usunąć duże nierówności, wykonuje się kilka przejść, aż do uzyskania wymaganej geometrii. Siła docisku jest tak rozłożona, że oryginalny kształt nie ulega zmianie, a strugarka jest wypoziomowana.

Jakość strony bazowej decyduje o dokładności/zniekształceniu pozostałych stron.

System strugania

Porady dotyczące planowania

Budowa tego typu urządzeń

Strugarki różnią się sposobem podawania obrabianych elementów;

 • instrukcja obsługi;
 • Mechaniczne (popychacz, tarcie).

Urządzenia SF, w których płyta jest podawana do obróbki ręcznie, mają niższą wydajność. Samodzielna praca na nich ma pewne ograniczenia. Maksymalna długość produktu wynosi 1,5 m. Zwiększenie rozmiaru powoduje wyginanie się materiału drewnianego podczas zwisania z krawędzi stołu. Ograniczenia dotyczące minimalnego rozmiaru w przypadku trzymania w ręku:

 • długość - 0,4 m;
 • grubość - 0,03 m;
 • szerokość - 0,05 m.

Proces strugania drewna o mniejszych wymiarach odbywa się za pomocą specjalnych urządzeń - popychaczy, padów. Powierzchnie o skomplikowanych kształtach nie mogą być wybierane w NF!

W urządzeniach wielkogabarytowych wyposażonych w uchwyty z posuwem mechanicznym, rolki znajdują się na samym stole lub są wykonane w formie doczepianych automatów. Regulacja nip musi zapobiegać prostowaniu istniejących odkształceń. Ciężkie, stacjonarne strugarki wyposażone są w przenośniki z systemem sprężyn, sworzni, ograniczników i chwytaków podciśnieniowych.

Jednostki główne

Każda maszyna do łączenia składa się z następujących głównych elementów:

 1. Rama. Łączy wszystkie części w jedną strukturę. Głównym celem, niezależnie od użytego materiału, jest to, aby strugarka mogła pracować stabilnie. W lekkich strugarkach stabilność uzyskuje się poprzez ręczne przestawianie antypoślizgowych nóżek. Inną opcją jest zakotwiczenie do podłogi.
 2. Tabela. Składa się on z płyty przedniej i tylnej. Materiałem dla przemysłowej NF jest żeliwo szare. Żeliwny kształt strony niepracującej płyty posiada żebra usztywniające, które redukują wibracje w maszynie. Krawędź czołowa noży jest wzmocniona nakładką stalową, która spełnia zadania łamania wiórów, ustalania szczeliny do części tnącej, odporności na ścieranie od chropowatości drewna.

W małych, domowych maszynach umieszczane są solidne blachy stalowe o szlifowanej powierzchni. Można też znaleźć ręcznie robione strugarki z grubej sklejki. Wibracje, ścieranie, niska wytrzymałość mechaniczna sprawiają, że ręczna praca na nich jest niskiej jakości i niebezpieczna.

 • Wałek nożowy. Cylindryczny kształt z kolcami na końcach do podparcia łożysk. Noże wsuwane są w szczeliny o kształcie trapezu. Uchwyt tnący jest zabezpieczony wkładkami klinowymi i zamocowany śrubami. Siły odśrodkowe są wytwarzane przez siłę zamykającą klina. Wysokość wyjścia z obudowy jest taka sama. Waga wkładek jest dobrana jednakowo dla zrównoważenia obrotów. Nie zaleca się stosowania wykładzin zewnętrznych ze względu na ryzyko poluzowania i oderwania przy włączonym silniku.
 • Silnik elektryczny. Zamontowany na ramie podstawy od dołu, aby przesunąć środek ciężkości i nadać jej stabilność. Moment obrotowy jest dostarczany przez napęd pasowy. Podczas pracy SF wszystkie podzespoły są osłonięte osłoną. Przyciski sterujące są wygodnie rozmieszczone.
 • Szyna prowadząca. Jest on przykręcony nad wałem nożowym w szczelinach płyt. Przesuwa się po stole w zależności od wymaganej szerokości struganego elementu. Odchylenie pionowe do 45° (przy struganiu drewna nie prostokątnego).

Ustawienie maszyny

Regulacja płaszczyzn, po których przesuwa się materiał, odbywa się za pomocą mechanizmu korbowego. Obrót korby powoduje obrót mimośrodu w łożysku, podnosząc (opuszczając) płytę. Po ustawieniu jest on blokowany zatyczką. Przy tym samym horyzoncie przesunięcie frontu jest równe grubości wybranej warstwy. Płaszczyzna tylna jest styczna do powierzchni obrotowej noży. Różnica 1,25 - 1,5 mm jest ustawiana poprzez regulację ręczną. Do strugania wystarczą średnio 2 przejścia.

Specyfikacje NF wymagają, aby noże były ustawione bez jakichkolwiek przesunięć w długości. Zwis jest jednolity i wynosi od 0,7 mm do 1 mm. Oś obrotu znajduje się w jednej linii z wałem. Wysokość, grubość obrabianego przedmiotu jest regulowana przed rozpoczęciem pracy, a wszelkie przekroczenia są odrzucane. Zabronione jest podkładanie pod płytę podstawy. W celu szybkiego i dokładnego montażu stosuje się przyrządy kontrolne (kwadraty o określonym rozmiarze).

Prędkość posuwu jest regulowana bezpośrednio w zależności od wad drewna. Im wyższa prędkość, tym wolniejsze struganie.

Od części tnącej do krawędzi stołu szczelina mniejsza niż 2 mm prowadzi do szybkiego zużycia części tnących strugarki, większa niż 3 mm - do wyrywania kawałków drewna.

Opcje wyposażenia

Niektóre strugarki strugają jednocześnie dwie prostopadłe strony. W tym celu SF jest wyposażony w pionową głowicę nożową. Napęd jest napędzany paskiem.

Po stronie podawania strugarki dla bezpieczeństwa umieszczona jest osłona wentylatora. Mechanizm sprężynowy zakopuje obracającą się część aż do szyny prowadzącej. Jest ona przemieszczana przez przemieszczany przedmiot.

Podajnik ostrzy i przenośnik rolkowy mogą być dostarczone jako część pakietu. Strugarki są wyposażone w łapacz wiórów i króćce do odsysania.

Prędkość obrotowa różnych modeli maszyn wynosi od 2850 do 6000 obr.

Moc silnika może wahać się od 0,3 do 18 kW.

Szerokość lemiesza wynosi średnio 0,26 m, małego specjalistycznego 0,15 m, a przemysłowego stacjonarnego 0,6-1 m. Równomierność pracy uzyskuje się poprzez przesuwanie prowadnicy na stole. Kąt cięcia na wałku wynosi 50-65°; nachylenie 10-15°; ostrzenie 40-50°. Umieszczają 2, 4 lub więcej sztuk, w zależności od średniej prędkości filowania desek.

Parametry doboru urządzeń

Podstawową wielkością SF, która wpływa na częstotliwość i szybkość strugania, jest średnica wału nożowego. Częstotliwość poprawia jakość obróbki. Dostępność warsztatów serwisowych, wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych zapewni długotrwałą i wydajną pracę maszyny.