Trwa ładowanie proszę czekać ...

Obróbka CNC: wady i zalety technologii

6 maja 2016

Kilkanaście ostatnich lat to prawdziwa rewolucja w zakresie obróbki ze skrawaniem, głównie oczywiście obróbki metali. Chociaż była to codzienność jeszcze całkiem niedawno, dziś żaden tokarz czy operator skrawarek nie wyobraża już sobie pracy z urządzeniami obsługiwanymi w pełni ręcznie.

A praca naprawdę tak wyglądała. Obrabiany element należało ustawić ręcznie, po czym ręcznie ustawiało się wrzeciono i manualnie podawało się wszystkie dane gotowego elementu. W sposób oczywisty zajmowało to bardzo dużo czasu, a brak ekranu komputerowego z podglądem efektów przed podjęciem czynności powodował, że ogromna ilość prób kończyła się niepowodzeniem ze względu na błąd ludzki. Skrojenie jednej warstwy za dużo oznaczało zmarnowanie elementu i generowało koszty. Zwłaszcza w przypadku skrawania dużych elementów często okazywało się, że jest to czynność nieopłacalna, a każdy błąd mógł prowadzić do ruiny.

Zastosowanie technologii CNC było tutaj prawdziwą rewolucją ze względu na wysoką efektywność procesu. Computerized Numerical Control, jak brzmi pełna nazwa rozwiązania, czyli obrabianie sterowane komputerowo, spowodowało drastyczny spadek ilości zmarnowanego materiału i równie wyraźnie ograniczyło ilość przypadków, kiedy zlecenie trzeba było powtarzać. Druga z tych kategorii w niektórych przypadkach w ogóle nie występuje. Bardzo ważne jest też nawet kilkukrotne skrócenie czasu wykonywania niektórych zleceń i wyraźne poprawienie precyzji obróbki.

wady i zalety CNC Umożliwiło to produkcję elementów o znacznie lepszej jakości. Dzięki urządzeniom CNC można też bez problemu pracować w trzech wymiarach, czyli od razu produkować elementy trójwymiarowe bez konieczności ciągłego obracania obrabianego elementu. Ostatnia, ale na pewno nie najmniej ważna zaleta nowoczesnego procesu obrabiania elementów to możliwość pełnej automatyzacji procesu. Pozwala to na idealną masową produkcję. Surowiec jest podawany do urządzenia przez maszyny, automatycznie wymieniane są wrzeciona, obróbka następuje według wcześniej ustalonego schematu, gotowy produkt jest odbierany przez maszynę i proces powtarza się zadaną ilość razy. Cały czas monitorowany jest też stan noża czy wrzeciona, zależni od procesu, i jeśli występuje tutaj problem, urządzenie go zgłasza.